"Kanada, Kürdistan'ın 'bağımsızlık' kararının yanında olacaktır"

Kanada, Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak olan 'bağımsızlık referandumu'nda çıkacak sonuca saygı göstereceklerini bildirildi.


Opercanada adlı sitede bir makale kaleme alan Kanadalı gazeteci Michael Petro, devletsiz en büyük ulus olan Kürtlerin 30 ile 40 milyon arası nüfusa sahip olduğunu, bağımsızlığın Kürtlerin en eski hayali olduğunu söyledi.

Michael Petro Peşmerge’nin IŞİD karşısındaki başarısından övgüyle bahsederek Peşmerge'yi ‘En etkili kara gücü’ olarak tanımladı.

Kürtlerin istikrara kavuşmasının tek yolunun bağımsızlığa ulaşmak olduğunu düşündüğünü ifade eden Kanadalı gazeteci, IŞİD’e karşı verilen mücadelede uluslararası destek nedeniyle Kürtlerin bu hayalini gerçekleşmesine daha da yakınlaştığını kaydetti.

Makalesinde Mahabad merkezli Kürdistan Cumhuriyeti’nde doğan  Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık konusundaki çalışmalarına da yer veren Michael Petro, "Barzani’ye göre hiç kimse ve hiçbir devlet Kürtlere bağımsız devlet hakkını tanımadığını belirtiyor. Kürdistan halkı ve Barzani’nin hayali bağımsız bir Kürdistan’dır" ifadelerini kullandı.

Michael Petro ayrıca "Kanada, Kürdistan Bölgesi’nin alacağı her türlü kararın yanında olacaktır" ifadesini kullandı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler