İsveç Polisi: Saldırıda kullanılan araçta 'düzenek' vardı

İsveç polisi, başkent Stockholm'de düzenlenen saldırıda kullanılan kamyonda bir "düzenek" bulunduğunu doğruladı. Ayrıca, saldırıyla ilgili olarak yakalanan zanlının 39 yaşında bir Özbekistan vatandaşı olduğunu açıklandı.


İsveç basını 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıda kullanılan çalıntı kamyonda patlayıcı olduğunu belirtmişti.

15 kişinin de yaralandığı saldırıda, saldırgan çalıntı bir bira kamyonuyla Ahlens adlı mağazaya dalmıştı.

İsveç Emniyet Genel Müdürü Dan Eliasson, kamyonda "teknik bir düzenek" bulduklarını belirterek, "Bu aşamada, bu düzeneğin ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece orada olmaması gerektiğini biliyoruz" dedi.

Eliasson, zanlının daha İsveç istihbarat servisi tarafından bilinen bir kişi olduğunu ancak "sadece marjinal bir karakter" olarak görüldüğünü açıkladı.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven, saldırının "terör eylemi" olduğunu söylemişti. Saldırının ardından İsveç, sınırlarında güvenlik önlemlerini artırdığını duyurdu.

Zanlı, polisin güvenlik kameralarından alınan bir fotoğraf yayınlamasından sonra Cuma akşamı gözaltına alındı. Ardından bir kişinin daha gözaltına alındığı belirtiliyor.

Fotoğraftaki kapüşonlu kişiye benzediği açıklanan zanlının Stockholm'ün 40 kilometre kuzeyinde gözaltına alındığı açıklandı.

İsveç Polis sözcüsü Lars Bystrom, AFP ajansına "Gözaltına aldığımız bu kişinin saldırgan olduğundan şüpheleniyoruz" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler