IŞİD'in Paris saldırısında 2 polis öldü, 1 polis yaralı

Fransa'da Şanzelize Caddesi yakınlarında silahlı çatışma meydana geldi.


Reuters'ın haberine göre Fransa'da dün gece kalaşnikoflu saldırıda 2 polis hayatını kaybetti, 1 polis yaralandı. Şanzelize Caddesi trafiğe kapatıldı. Öte yandan, IŞİD'in propagandasını yapan Amaq yayın organı Paris Champs-Elysees’de gerçekleşen saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini söyledi.

Reuters'ın aldığı bilgiye göre, polis yetkilileri iki saldırgandan birinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Polis, caddeden uzak durulması yönünde çağrı yaparken, kaçan diğer saldırganın yakalanması için operasyon devam ediyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henry Brandet, polis aracının karşısına bir kişinin, arabada bulunan polislere ateş açtığını söyledi. Polisin karşılık vermesi üzerine saldırgan öldürüldü.  Saldırı Franklin D Roosevelt metro istasyonu yakınlarında gerçekleşirken, polis olay yerinde şüpheli bir paketin bulunduğunu duyurdu.

Fransa polisinin yaptığı ilk açıklamada "Saldırı büyük ihtimalle terör eylemi" ifadesi kullanıldı. Vatandaşlara bölgeden uzak durmaları çağrısında bulunuldu. Olay yerinde bir polis helikopteri bulunduğu bildirildi.

Fransa Devlet Başkanı Hollande saldırının ardından üst düzey yetkilileri olağanüstü toplantıya çağırdı.

Paris polisi, ölen saldırganın Paris'in doğusunda bulunan evini arıyor. Ölen saldırganın güvenlik güçleri tarafından zaten takip edilen bir isim olduğu belirtiliyor. Teröristin 1977 doğumlu olduğu ve 16 yıl önce polislere yine saldırıda bulunduğu bildirildi.

Yerel medyaya konuşan bir görgü tanığı "Aniden herkes ayağa kalkıp koşmaya başladı. Ne olduğunu bile anlamaya zamanımız yoktu. Bir ya da kişi el silah sesi duyduk, Kalaşnikof değildi, tek tekti. Koştuk. Gerçekten ne olduğunu anlamadık. Caddede aşağı doğru gittik, polis daha ileriye gitmemizi söyledi" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ SALDIRI GİRİŞİMİ

Polis, Şanzelize Caddesi yakınlarında bir silahlı saldırının daha gerçekleştiğini bildirdi. Olay yeri yakınlarında bulunan 3 metro istasyonu kapatıldı.

TRUMP'TAN KINAMA

ABD Başkanı Donald Trump, Paris'in Şanzelize Caddesi'nde meydana gelen saldırıyı kınayarak, "Fransa ve halkına başsağlığı diliyorum. Bu korkunç bir şey. Başka bir terör saldırısına benziyor. Güçlü ve tedbirli olmalıyız" ifadelerini kullandı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler