İran, Rusya ve Suriye'den ABD'ye uyarı: Tekrarlanırsa ciddi sonuçları olur

ABD'nin Suriye'yi bombalaması sonrasında, Suriye ve İran Dışişleri bakanlarıyla ilk kez bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Böyle bir eylemin tekrarlanması, hem bölgesel hem de küresel güvenlik bakımından çok ciddi sonuçlar doğurur" açıklamasında bulundu.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ve İranlı mevkidaşları Velid Muallim ve Muhammed Cevad Zarif ile ABD'nin İdlib'deki kimyasal saldırı iddialarını gerekçe gösterip Humus yakınlarındaki Şayrat hava üssünü Tomahawk füzeleriyle vurmasının ardından ilk kez bir araya geldi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen görüşmenin ardından Muallim ve Zarif'le birlikte açıklamayı gerçekleştiren Lavrov, ABD'nin Suriye'ye yönelik saldırısını 'saldırganlık eylemi' ve 'uluslararası hukukun ihlali' olarak değerlendirdi.

Lavrov, "Bu saldırganlık eylemi, barış sürecini baltalamaya ve rejimi değiştirmeye yönelikti. Bu girişimler başarıyla sonuçlanmayacak" diye de ekledi.

Lavrov, "ABD ve müttefiklerinin Suriye'nin egemenliğine saygı duyması ve 7 Nisan'da meydana gelen olayın tekrarlanmaması konusunda ısrarcıyız. Zira böyle bir eylemin tekrarlanması, hem bölgesel hem de küresel güvenlik bakımından çok ciddi sonuçlar doğurur" ifadelerini kullandı.

Rusya ve İran'ın, İdlib'deki kimyasal saldırı iddiasını tarafsız şekilde inceleyecek bir komisyon kurulması önerisinin bloke edilmesi girişimlerinin, bu girişimde bulunan kişilerin 'vicdanlarının temiz olmadığını' gösterdiğini belirten Lavrov, İdlib'de meydana gelen olayın uydurma olduğunu gösteren kanıtların çoğaldığını söyledi.

Suriye'de Esad'ın kimyasal saldırı yaptığı iddialarına ilişkin konuşan Lavrov, yaşananların, Suriye hükümeti ile muhalifler arasında başlayan görüşmeleri baltalama amacı taşıyan bir provokasyon olarak nitelendirdi.


Suriye hükümetinin elindeki kimyasal silahların ABD ile varılan bir anlaşma doğrultusunda 2013'ten tamamen imha edildiğini de anımsatan Lavrov, "Rusya kadar ABD de bu anlaşmanın garantörüydü" dedi.

Lavrov ayrıca, terörle mücadelesi ve Suriye'de barışın sağlanması için Şam'ı desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler