İran'da Cumhurbaşkanlığı'na aday 30 Kürt

İran İslam Cumhuriyeti'nde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını koyan 1636 kişiden 30’unu Kürt olduğu belirtildi.


İran İçişleri Bakanlığı,11 Nisan-15 Nisan tarihleri arasında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri başvurularında 1636 kişinin adaylık talebinde bulunduğunu açıkladı.

En az 30 Kürt’ün de adaylık başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Bu adaylar arasında, Sünni mezhebinden olanlar da var. Ancak aday olma şartlarından biri de Şii mezhebine tabii olmak.

Söz konusu adaylardan biri, bu koşula uygun olmamasına rağmen aday olduğunu ve yetkililere çevrecilik mesajını ulaştırmak istediğini söyledi.

İsmini vermek istemeyen şahıs, "Cumhurbaşkanı olmak için geldim. Bu şartları taşımıyorum ama ‘Hayvan haklarını korumazsak insan haklarını nasıl koruyabiliriz?’ mesajını vermek istiyorum. Toplumsal adalet lazım, ne eksik ne fazla" şeklinde konuştu.

Seçimde en genç aday 18, en yaşlı aday ise 88 yaşında.

Aday olacaklar için; "İran asıllı, İran vatandaşı, müdür ve müdebbir, takva, emanet ve iyi hal sahibi, mümin ve İslam Cumhuriyeti esasları ve ülkenin resmi mezhebine bağlı dini veya siyasi ricalden olmaları" şartları var.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler