Irak Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı El Hekim'den "bağımsızlık referandumu" açıklaması

Irak Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar Hekim, Kürdistan Bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu' kararına ilişkin, "Bağımsızlık referandumuna karşı çıkıyoruz." dedi.


Irak Şii Ulusal Koalisyonu’nun Başkanı Ammar El Hekim, Kürdistan Bölgesi'nin referandum planlarına karşı çıkacaklarını söyledi. El Hekim, "Eğer bu referandum yapılırsa tek taraflı olacaktır" dedi.

Irak siyasetinde etkili olan din adamı, görüş ayrıklarını çözmek için diyalog arayışında ısrar edeceklerini de söyledi. El Hekim Reuters’a verdiği demecinde, "Hiçbir ülkede sınırların kanla çizilmesinin başarılı olmadığına inanıyoruz ve bunun Irak’ta da olumlu sonuçları olmayacaktır" diye konuştu.

El Hekim, Şiilerle Kürtler arasında bir çatışma ihtimali görmediğini de sözlerine eklerken, Iraklı Şii lider, "Iraklılara karşı silah kullanmak bir seçenek değil" dedi.

El Hekim başkanlığındaki Irak Şii Ulusal Koalisyonu heyeti 4 Şubat’ta Başkan Barzani ile Erbil’in Selahaddin ilçesinde bir araya gelmiş, heyet görüşmede Başkan Barzani'den "tek parça ve güçlü bir Irak oluşturma" talebinde bulunmuştu.

Ancak Başkan Barzani heyete Kürdistan'ın bağımsızlık istediğini belirterek, "Kürtler bir kez daha Irak’la yenilgiye neden olacak bir tecrübeyi tekrarlamak istemiyor. Kendi isteğimizle yeni Irak’ın içine girdik. Kendi isteğimizle de çıkacağız. Başka bir yolumuz ise karşılıklı iki iyi komşu olmak" demişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler