Irak Dışişleri Bakanı Caferi 'referandum'a değindi: Kürtleri destekliyoruz

Kürdistan Bölgesi'ndeki temaslarını sürdüren ve basına açıklamalarda bulunan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, "Kürtlerin haklarını elde etmelerini destekliyoruz" dedi.


Kürdistan Bölgesi'nin Saddam Hüseyin dönemindeki gibi olmadığı söyleyen Caferi, "Kanunlara göre yapılacak her eylemi destekliyoruz. Kürdistan Bölgesi'nin geleceği bizim için çok önemli. Kürdistan siyasi liderliği referandumu en uygun zamanda yapmalı. Kürtlerin rüyaları da gerçek olmalı. Kürdistan Saddam dönemindeki Kürdistan değil" diye konuştu.

Caferi açıklamalarını şöyle devam etti:

"Kürdistan, Irak’taki siyasi projenin baş ortağıdır. Kürtlerin siyasi sürece katılmalarından mutluluk duyarız. Referandum sürecinde İran ve Türkiye’deki Kürtlerin durumu da göz önünde bulundurulmalı. Kürtlerin haklarını elde etmelerini destekliyoruz."

Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret eden Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Başkan Barzani tarafından kabul edildi.

Yapılan açıklamaya göre görüşmede, özellikle İŞİD’e karşı Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasında oluşan askeri ve güvenlik işbirliği konusu gündeme gelerek, Peşmerge Kuvvetleri ile Irak Kuvvetleri’nin İŞİD teröristlerine karşı son dönemdeki başarıları takdir edildi.

Başkanlık konutunda gerçekleşen görüşmede ayrıca Irak’ta ve bölgede yaşanan son siyasal gelişmeler ve güvenlik meseleleri ele alınarak tartışıldığı belirtilmişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler