"İl sayısı 81'den 101'e çıkarılıyor; Federal sisteme geçişin ön hazırlığı"

AK Parti Hükümeti referandumun ardından 20 yeni il kurma hazırlığı yaptığı iddia edildi.


Referandumun sonucu hakkında tartışmaları sürerken, AK Parti hükümetinin bir sonraki seçim öncesi yeni hazırlıklara ilişkin iddialar ortaya çıkmaya başladı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanlarından olan Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, 20 yeni il hazırlığı yapıldığını iddia etti.

Takan'ın iddiası şu şekilde:

"AKP kulislerine yansıyan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı mevcut il sayımızın arttırılması için yaptığı çalışmayı saraya sunmuş. Taslakta il sayımızın 81'den 101'e çıkarılması önerilmiş. Ancak, R.Erdoğan bunu 99'a düşürmüş. Bu düşüş ile ilgili anlatılan gerekçeye inancım gereği girmeyeceğim!" diyen Takan, "Adlandırılan yeni illere de değinmeyeceğim. Ancak, İzmir, Ankara, Manisa ve bazı Güneydoğu illerimizden yeni iller çıkarılmasının planlandığını ifade edebilirim. Federasyon alt yapısının yeni taşları da... Daraltılmış bölge seçim modelinin hazırlıkları diye de yorumlanabilir. Muhalefetin, Meclis'e gece yarıları gelecek torbalara çok dikkatli bakması gerekiyor. Her ne kadar 2019 işaretleri çakılsa da baskın seçim hâlâ masada. Maçın ikinci yarısı başlamak üzere!" ifadelerini kullandı."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler