İbadi'den 'Bağımsızlık Referandumu' açıklaması: Mahabad hezimete uğramıştı

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumu yapılmasının Irak ve Kürdistan Halkı'nın çıkarına olmadığını savunarak, Mahabad Kürt Cumhuriyeti’ne değindi.


Irak Başbakanı Haydar İbadi Bağdat'taki Başbakanlık Sarayı'nda düzenlediği haftalık basın toplantısında konuştu.

İbadi, Kerkük’te valinin talimatı üzerine kamu kurum ve kuruluşlarında Kürdistan bayrağının asılmasını kabul etmediklerini yenileyerek, “Kerkük’te kamu binaları üzerine bayrak asmaya hakları yok. Bunlar, Irak hükümetine bağlı kurumlardır ve bu yapılanlar yasalara aykırıdır. O bayrakları indirsinler ve parti binalarının üzerine assınlar bunda sorun yok ve bunu başbakan olarak tartışmam” dedi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumu tartışmalarına da değinen İbadi şunları söyledi:

“Herkesin farklı umudu ve isteği var ancak IŞİD’le savaşın sürdüğü ve bölgesel durumun karışık olduğu bu dönemde referandum Irak’ın ve Kürdistan bölgesindeki Kürt vatandaşların çıkarına değildir. Bazı komşu ülkeler de bunu milli güvenliğine tehlike olarak görüyor.

Net olarak söylüyorum, ‘Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin halihazırda referandumda hiçbir çıkarı yoktur.’ Bu ayrıca Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürt vatandaşların yararına olmaz ve sorunlara yol açar. Şimdiye kadar elde edilen tüm kazanımlara ciddi zarar verir. İran’da aceleye getirilerek kurulan ‘Mahabad Devleti’ hezimete uğradı.

Birçok Kürt siyasetçinin görüşü de referandumun şu an için yapılmaması yönünde. Bunlar sanırım daha çok siyasi çatışmaların ürünüdür.”
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler