HÜDA PAR'dan 'bağımsızlık referandumu'na destek açıklaması

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, Kürdistan Bölgesi Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu kararına destek vereceklerini söyledi. Turgut ayrıca Türkiye Hükümeti'nin oy kazanmak için milliyetçi söylemi kullandığını da belirtti.


Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), Kürdistan Bölgesi'nde yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna destek verdi.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, Güney Kürdistan'da bağımsızlık referandumu yapılmasına, sonucu ne olursa olsun destek verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın oy kazanmak için milliyetçi söylemler kullandığını belirten Turgut, “Tahminimce referanduma kadar sürer bu, referandumdan sonra biter. Sarf edilen sözler kardeşlik, birlik ve beraberliğe zarar veriyor” dedi.

Vedat Turgut

Turgut, Kerkük konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Turgut, Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümeti arasındaki bir konu olduğunu kaydetti.

Turgut, “Kerkük meselesi ayrıdır, Türkiye’deki referandum meselesi ayrıdır. Kerkük meselesi de Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, Irak’ın meselesidir. Irak merkezi hükümeti Kerkük’ten Kürdistan bayrağını nasıl kabul ediyorsa, Türkiye de sesini etmemelidir” şeklinde konuştu.

Turgut, Türkiye’nin Kerkük’le ilgili tavrını, "Birçok kişi Türkiye’ye, ‘Sınırında terörist olarak gördüğün PYD’nin bayrağı dalgalanıyor, sesini çıkarmıyorsun ama Kürdistan bayrağı Kerkük İl Meclisi’nin aldığı kararla dalgalanıyor buna itiraz ediyorsun’ diye soruyor. Bu çelişkidir" diye konuştu. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler