"Hiçbir ülke 'bağımsızlık referandumu'na karşıyız' demedi"

Kürdistan Bölge Başkanlığı Danışmanı Hemin Hawrami, Güvenlik Konseyi’nin Münih toplantısında “Hiç kimse, Başkan Mesud Barzani’ye ‘bağımsızlık referandumu yapamazsın’ demedi” dedi.


Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil’deki Cihan Üniversitesi’nde 'bağımsızlık referandumu' hakkında konuşan Hawrami, Irak tarihi boyunca kurulan bütün hükümetlerin Kürtleri oyalama taktiği uyguladığını söyledi.

"Irak’ta kurulan yönetimler zayıf oldukları dönemlerde, Kürtleri bazı vaatlerle oyalamıştır. Ancak güçlendiği gibi Kürtlere yönelik baskıya başlamıştır" diyen Hawrami, geçmişteki örneklerin bugün de aynı şekilde tekrarlandığını ve buna en iyi örneğin eski başbakan Nuri Maliki ve şimdiki başbakan Haydar İbadi olduğunu söyledi.

Hawrami, Maliki ve Abadi’nin zayıfken ne tür bir yaklaşım içine girdiklerine, güçlüyken ise nasıl bir tavır takındıklarına çok yakından tanık olduklarını söyledi.

Hawrami son olarak, "Kürdistan halkını bağımsızlık referandumuna iten bazı nedenler var.  Bunlar arasında en belirgin sebep devlet olmadığımız için hiçbir uluslararası ittifakta yer alamıyor olmamızdır" dedi.

Hemin Hawrami, ayrıca Güvenlik Konseyi’nin Münih toplantısında "Hiç kimse, Başkan Mesud Barzani’ye ‘bağımsızlık referandumu yapamazsın’ demedi" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler