HDP, TRT ambargosunu 'Halkoylaması Kanunu'yla delecek

16 Nisan'da yapılacak olan referandumun propaganda sürecinde HDP'den haber yapmayan TRT'de konuşma yapacak olan vekillerin isimleri belli oldu.


Referandum mevzuatına göre, TRT’de propaganda konuşması yapma hakkına sahip 4 siyasi parti konuşmacılarını belirledi.

Bu hafta TRT’de yayınlanacak seçim propagandaları için CHP, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’yi belirledi.

HDP adına Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve İstanbul Milletvekili Hüda Kaya konuşacak.

MHP adına ise Anayasa değişikliği teklifini hazırlayan Komisyon’da bulunan MHP Milletvekili Mehmet Parsak’ın konuşması bekleniyor.

Halkoylaması Kanunu’na göre AK Parti’nin 10’ar dakikalık 3, CHP, MHP ve HDP’nin 10’ar dakikalık 2’şer konuşma hakları bulunuyor.

AK Parti’den Meclis Grup Başkanvekili Naci Bostancı, anayasa teklifi hazırlık sürecinde komisyonda yer alan AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve Tbmm Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop konuşacak.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşmayacak"

Referandum sürecinde Cumhurbaşkanının da 10’ar dakikadan 2 kez TRT’de konuşma hakkı var. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hakkı kullanmayacağını açıklamıştı. 2010 yılındaki referandumda dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu hakkı kullanmamıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler