HDP de başvurdu: İptal edilmezse referandum ebediyen şaibeli kalır

Halkların Demokratik Partisi (HDP), anayasa değişikliği referandumunun iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.


HDP, 16 Nisan Pazar günü yapılan anayasa değişikliği referandumunun iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

HDP ayrıca, 'mühürsüz oy pusulalarının' geçerli kabul edilmesi kararı nedeniyle YSK hakkında 'görevi kötüye kullanma' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Ankara'da YSK'ya yapılan iptal başvurusunun ardından gazetecilere bir açıklama yaptı.

Sancar, "Mühürsüz oy meselesi basit bir seçim ihlali olarak değerlendirilemez. Seçimin tamamını geçersiz kılacak kadar ağır ve telafisi imkansız bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme imkanı yoktur" dedi.

YSK, Pazar günkü referandumda Doğu illerinde oy sayımı sürerken, Batı'da ise sandıkların kapanmasına 10 dakika kala ilçe sandık kurulunun mührünü taşımayan pusula ve zarflarda kullanılan oyların geçerli sayılmasına karar verdi.

Kurul, AK Parti temsilcisinin talebi üzerine oybirliğiyle alınan bu kararın, sandık kurulu üyelerinin hatası nedeniyle halkın yönetime katılma hakkının zarar görmemesi için yapıldığını savunuyor.

CHP ve HDP ise bu kararın yürürlükteki yasa ve genelgeleri ihlal ettiğini ve seçim sonucunu etkilediğini öne sürerek, referandumun iptalini talep ediyor.

CHP de Salı günü seçimin iptali için YSK'ya başvurmuştu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler