Financial Times'dan 'referandum' analizi: Erdoğan, Kürtleri kazanmaya çabalıyor

İngiliz Financial Times Gazetesi, Kürtlerin Türkiye'deki Anayasa Değişikliği Referendumu'na ilişkin düşünceleriyle ilgili bir habere yer verdi.


Financial Times Gazetesi'nde, Kürtlerin 16 Nisan'daki Anayasa Değişikliği Referendumu'na ilişkin düşünceleriyle ilgili bir haber yer aldı.

Mehul Srivastava ve Laura Pitel imzalı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referendumda oy toplayabilmek için "Kürtlerin kalbini kazanmaya çabaladığı" söyleniyor.

BBC'de yer alan haberde "Kürt oyları tarihi olarak bölünmüş durumda, muhafazakar Kürtler iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İslamcı ajandasını destekliyor, diğerleri ise daha fazla özyönetim şansı vaadeden partileri" deniyor.

Ardından Erdoğan'ın Cumartesi günkü Diyarbakır mitinginden söz ediliyor.

Haberde Erdoğan'ın 10 bin kişilik kalabalığa "Nasıl Türkiye'yi İstanbul, İzmir, Trabzon, Antalya ve Erzurum'dan ayrı düşünemezsek, Diyarbakır'dan da ayrı düşünemeyiz" dediği yazıyor.

Ziyaretin güvenlik güçlerinin bölgedeki operasyonlarından sonra ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın halen hapishanede olduğu bir zamanda meydana geldiğine dikkat çekiliyor.

'Doğru Miktarda Şefkat, Doğru Miktarda Öfke'

Erdoğan'ın Diyarbakır'daki mitingde Kürtler kendisini desteklerse refah ve barış sözü verdiği yazıyor.

"Onun başarısı referendum kampanyasının dayandığı - danışmanlarından birinin dediği gibi 'doğru miktarda şefkat ve doğru miktarda öfke' - yaklaşımına bağlı."

Yazar Ümit Fırat'ın "Erdoğan bunu olduğu kişi olduğu için değil, bütün devlet mekanizmasını kontrolüne aldığı için yapabiliyor" sözleriyle devam ediyor.

Referandum anketlerinde iki tarafın oylarının birbirine çok yakın olduğu belirtilen haberde, ülkedeki 15 milyon Kürdün oyunun kritik öneme sahip olabileceği belirtiliyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Erdoğan'ın HDP'yi bastırma planı, partinin Haziran 2015 seçimlerinde oyların yüzde 13'ünü alarak Meclis'te 80 sandalye kazanmasının ve cumhurbaşkanının en inatçı muhalifinin olmasının ardından geldi.

Neredeyse hemen Demirtaş ve müttefiklerini terör örgütü kabul edilen PKK'nin eylemleriyle ilişkilendirmek için bir kampanya başlattı. HDP milletvekillerinin Meclis'te dokunulmazlıklarının kaldırılmasını ayarladı ve Demirtaş Kasım'da gözaltına alındığında parti felce uğradı - 5 bin civarında HDP üyesi tutuklu."

Ardından haberde Demirtaş'ın bir zamanlar en popüler siyasetçilerinden biri olduğu, ancak tutuklanmasının "vaad ettiği yaygın protestolar ya da umduğu uluslararası tepkiye yol açmadığı" belirtiliyor.

"Referandumda sert bir muhalefet gösterebilecek olan parti susturuldu" deniyor ve ardından Fırat'ın şu sözlerine yer veriliyor:

"Hatanın bir kısmı PKK ile arasına yeterince mesafe koymayan HDP'de ve silahlı hareketten bağımsızlığını ilan etmeyen Demirtaş'ta."

Haberde yine de HDP seçmenlerinin oylarını kazanmanın Erdoğan için zorlu olduğu belirtiliyor.

2015 seçimlerinden önce, kendilerini dışlanmış hisseden Kürtlere Erdoğan'ın el uzattığı, Kürtçe'yi yasallaştırmaya yardımcı olduğu ve PKK ile barış süreci başlattığı belirtiliyor.

"Ancak bu çalışmalar HDP'nin oy sandığındaki başarısından ve PKK'nin otuz yıllık ayaklanmasının yeniden başlamasının ardından çöktü" deniyor.

Haberde Kuzey Kürdistan'da halen önemli derecede polis varlığı olduğu ve binaların yıkık durumda bulunduğu belirtiliyor.

"Seçmenlerin desteğini almak için hükümet çatışmalarda yıkılan kentleri yeniden inşa planları açıkladı ve 'Evet' oyu vermenin bu ihtimali güçlendireceğini ima etti" deniyor haberde.

AK Parti'li Kürt siyasetçi Mehdi Eker'in "HDP'ye giden oyun yarısından fazlası halkın özgür iradesiyle verilmedi. Onalara baskı uygulandı…bazen (PKK'den) doğrudan tehditlerle" ifadelerine de yer veriliyor ve bu sefer oyun "daha özgür bir şekilde" verileceğini söylediği savunuyor.

Haber çoğunlukla AK Parti seçmeninin yaşadığı Diyarbakır'ın Çermik ilçesinden vatandaşların düşünceleriyle sona eriyor.

Eski bir AK Parti seçmeninin televizyon haberlerinin taraflılığından bıktığı için 'Hayır' oyu vermeye karar verdiği yazıyor. "Diğerleri derin bir hayal kırıklığıyla konuştu ve oy vermeye isteksizler" deniyor.

Ufak bir iş sahibi Abdurrahman, 2015 seçimlerinde HDP'ye oy verdiğini, ancak bu sefer Erdoğan'ı desteklemeye geri döneceğini söylüyor.

"Meclis'e Kürt bir parti yollamak istedik. Müzakereler için daha iyi olur diye düşündük. Ama olmadı" diyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler