Evet blokunda 'yüzde 10 oy kaybı' kavgası; AK Parti'ye göre oylar tek başına alındı

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni destekleyen taraf olan AK Parti ve MHP, 1 Kasım seçimlerine göre yüzde 10 oy kaybettiği görüldü.


AK Parti ve MHP, 1 Kasım seçimlerine göre yüzde 10 oy kaybetti. İki parti yönetiminden de "kazandık" açıklaması gelmesine karşın kayıp yüzde 10’luk oy konuşuluyor. AK Parti, yüzde 10 için MHP’yi işaret etse de MHP bunu kabul etmiyor.

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün yazısına göre, 1 Kasım seçimlerine göre iki partinin oy toplamında yaşanan yüzde 10’luk kayıp nedeniyle, "Yüzde 10’un faturası kimin" kavgası ilk geceden başladı.

Dünkü referandum, en son yapılan 1 Kasım seçimlerine göre yüzde 61.5 düzeyinde toplam bir oya sahip olan evet cephesinin performansı açısından merak ediliyordu. Bunda, MHP yönetiminin evetçi olmasına karşın seçmeninin büyük oranda 'hayır'a yakın olduğunun tüm gözlemcilerce kabul edilmesi etkili oldu.

Evet ortakları, referanduma, 1 Kasımdaki AK Parti’nin yüzde 49.49 ve MHP’nin yüzde 11.90 oyu ile toplamda yüzde 61.30 oranında bir büyüklükle girdi.

OYLAR KİMDEN GİTTİ?

MHP’den ihraç edildikten sonra hayır kampanyası yürüten Meral Akşener de, bu oy toplamına işaret ederek, "16 Nisan’da yüzde 61.5 evet çıksın siyaseti bırakırım" açıklaması yapmıştı.

Tartışmaları sürmekle birlikte dün açıklanan sonuçlara göre iki partinin oluşturduğu evet cephesinin oy oranı yüzde 51.5 oldu. Buna göre iki ortak, tam yüzde 10’luk bir kayba uğradı.

AK PARTİ: SADECE BİZİM OYUMUZ

Referandum sürecinde en büyük kaybın MHP’de olacağına ilişkin yaygın gözlem nedeniyle AK Parti kulislerinde de ilk olarak yüzde 10’un faturasının çok büyük oranda bu partide olduğuna ilişkin yorumlar yapıldı.

Parti kulislerinde yüzde 51.5’lik oy oranının, 1 Kasım’daki AK Parti'nin oy oranının üzerinde olduğu ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan anketlerde AK Parti’nin tek başına aldığı oya denk geldiği de ifade edildi.

AK Parti’de yapılan analizlerde MHP’nin yaklaşık yüzde 10’luk bir potansiyesi olduğu, bunun yüzde 90 oranında hayıra gittiği görüşleri de ifade edildi.

MHP: GİZLİ HAYIRCI AKP'LİLER

Dünkü sonuçlarla birlikte yüzde 10’luk kayba ilişkin MHP’de de ilk görüşler dile getirildi. MHP, faturayı kendisine kesen ve özellikle AK Parti’den gelen yorumları üzerine almadı.

MHP kulislerinde yüzde 10 sorununa ilişkin ilk itiraz AK Parti’nin oy oranı için 1 Kasım'daki yüzde 49’un ölçüt alınmasına oldu. MHP’de referandum sonuçlarının AK Parti’nin 7 Haziran’daki yüzde 41 ya da biraz üstü düzeylerine çekilmiş olabileceği, bunun üzerine MHP oylarıyla yüzde 51.5’lik sonucun alınmış olabileceği belirtildi. MHP’de bu noktada kampanya sürecinde dile getirilen "AK Parti’deki gizli hayırcılar" tespitlerine de gönderme yapıldı.

KAYSERİ VE KONYA ÖRNEĞİ

MHP’de, gizli hayırcılar olgusu çerçevesinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün memleketi Kayseri ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun memleketi Konya sonuçları gündeme getirildi.

1 Kasım seçimlerinde Konya’da AK Parti tek başına yüzde 74 oy alırken, dünkü referandumda evete yüzde 73 oy çıktı.

Kayseri’de ise 1 Kasım seçimlerinde AK Parti tek başına yüzde 65 oy alırken dün evete yüzde 67 çıktı. MHP’de İstanbul ve Ankara’da ilk kez evetin hayırdan geride çıkması da kayıp AK Parti seçmenine bağlandı.

Türkiye’de gözler bugünden itibaren, 2019 olarak öngörülmesine karşın daha öne de çekilme olasılığı bulunan seçimlere çevrildi. Erken ya da 2019’da yapılacak ve Türkiye’nin ilk başkanlık yönetiminin başlayacağı seçim sürecinin önemli gerilimlerinden biri de iki ortak arasındaki bu yüzde 10 kavgası olacak.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler