Esad: Savaş bittiğinde Kürt federasyonuna gerek olmayacak!


Beşar Esad, Kürt güçlerin Suriye’nin kuzeyinde, Batı Kürdistan bölgesinde özerklik isteği hakkında, "Barış zamanında özerklik ya da konfederasyon ya da başka bir yönetim tarzından söz edecek olursak, bu konu anayasaya bağlı olacak" dedi.Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kürt güçlerin Suriye’nin kuzeyinde özerklik istemesinin savaş koşullarında açıklanabilir olduğunu ancak barış zamanında bunun için bir neden bulunmadığını ifade etti.

Sputnik’e konuşan Esad, Şam yönetiminin ülkenin kuzeyindeki Kürt bölgesini şu an için kontrol edemediğini belirtip şu ifadeleri kullandı: “Barış zamanında özerklik ya da konfederasyon ya da başka bir yönetim tarzından söz edecek olursak, bu konu anayasaya bağlı olacak. Zira Suriye, farklı kültürlerin, etnik grupların, dinlerin, mezheplerin bir arada bulunduğu bir ülke. Bu nedenle, bu sosyal karmanın hiçbir kısmı Suriye’nin geleceğini tek başına tayin edemez, bunun için oybirliği gerekli.”

Esad, bu doğrultuda Kürtlerin özerklik talebi için yeni anayasayla ilgili müzakerelerin beklenmesi gerektiğini vurguladı. Esad, Kürtlerin ezici çoğunluğunun özerklik ya da konfederasyon fikrine hiçbir zaman inanmadığını da kaydetti.

Kürtler Ayrılmak istemiyor!

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Rojavalı Kürtlerin Suriye halkının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Kürtlerin çoğunun federasyona ve kanton kurulmasına karşı çıktığını söyledi.

Rudaw'da yer alan haberde, Rusya Parlamentosu’nun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde konuşan Haddad, "Kürtler, Suriye halkının ayrılmaz bir parçası. Onların da diğer Suriyeliler gibi hakları ve yükümlülükleri var. Bildiğiniz gibi Suriye çok uluslu ve mezhepli bir ülke ve tüm vatandaşlar eşit şartlar altında yaşıyor" dedi.

Suriye'nin bazı bölgelerinin bağımsızlık kazanması için çabalayan birtakım dini ve uluslararası güçler olduğunu söyleyen Haddad, sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak Kürtlerin çoğu, federalleşme ve kantonlar kurulması gibi her türlü bölünmeye karşı çıkıyor. Bu nedenle, Suriye'nin krizi kendi başına ve dış müdahale olmadan çözebilecek güçte olduğunu ve buna hazır olduğunu her zaman dile getiriyoruz.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler