"Esad ailesinin saltanatının sona ereceği açıktır"

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, "Esad ailesinin saltanatının sona ereceği hepimiz için açıktır" diyerek "Rusya, Esad ve ABD arasında seçim yapmalı'' diye konuştu.


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rusya'nın ''Suriye'yi kimyasal silahlardan kurtarma yükümlülüğünü''' ciddi şekilde yerine getirmede başarısız olup olmadığının belirsiz olduğunu söyledi.

Tillerson, kimyasal saldırı iddiaları hakkında "Bunun tekrar olmasına izin veremeyiz." dedi.

Tillerson gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye halkının acısını hafifletmek istiyoruz, Rusya bu geleceğin bir parçası olabilir ve önemli bir rol oynar" diye konuştu.  Tillerson, "Veya Rusya, kendi çıkarlarına daha uzun süre hizmet etmeyeceğini düşündüğümüz bu grupla ittifakı sürdürebilir." şeklinde sözlerine devam etti.

"Esad ailesinin saltanatının sona ereceği hepimiz için açıktır" diyen Rex Tillerson, Astana'da gerçekleştirilen ateşkes görüşmelerinin, siyasi bir geçişle ilgili daha geniş kapsamlı görüşmelere ivme kazandıracağını söyledi.

Bir sonraki görüşmeler, Cenevre'de Birleşmiş Milletler'in (BM) gözetiminde gerçekleşecek. Tillerson, "Bugüne kadar Astana pek ilerleme kaydedemedi" görüşünde.

Kimyasal saldırı iddialarından bu yana ABD, Rusya'ya yoğun baskı uyguluyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler