Ermenistan Parlamentosu'nda 2 Kürt vekil; Kürtler için çalışacağım

Ermenistan'daki milletvekili seçimlerinde Kinyaze Hemid ve Rostem Mahmudyan isimli iki Kürt milletvekili seçildi.


Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan liderliğindeki Ermenistan Cumhuriyet Partisi'nin kazandığı seçimlerde, Parlamento'da geçtiğimiz günlerde yapılan seçimde oyların yüzde 49,21'ini alarak birinci olmuştu.

Ermenistan Merkezi Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, oyların yaklaşık yüzde 90'ı sayıldı ve kesin olmayan ilk sonuçlara göre, Ermenistan Cumhuriyet Partisi yüzde 49,21 oyla seçimin galibi oldu.

Ermenistan Cumhuriyet Partisi'ni, milyarder iş adamı Gagik Tsarukyan başkanlığındaki "Çiçeklenen Ermenistan Partisi" ve bazı diğer siyasetçilerden oluşan Tsarukyan ittifakı takip etti. İttifak, yüzde 27,38 oyla ikinci oldu.

Muhalif parti olarak bilinen ‘Aydınlık Ermenistan’, ‘Sivil Sözleşme’ ve ‘Cumhuriyet’ partilerinin oluşturduğu ‘Çıkış Yolu’ isimli ittifak yüzde 7,72, Ermeni Devrimci Federasyonu (Dashnakcutyun) ise yüzde 6,59 oy alarak parlamentoda temsil hakkı kazandı.

"Kürtlere Hizmet Edeceğim"

2015 yılında yapılan anayasa değişikliğinin ardından zorunlu hale gelen Ermenistan’daki diğer ulusların bir milletvekili ile temsil edilmesinin ardından iktidardaki Halk Partisi milletvekilliğine Kinyaze Hemid ve Rostem Mahmudyan isimli iki Kürt de seçildi.

Seçimlerden bir gün önce K24’e konuşan Kinyaz Hemid, Ermenistan’da 2015 yılında yapılan anayasa değişikliği öncesi, Ermeniler dışındaki ulusların temsilcisi olarak parlamentoya girmek isteyen adayların 50 binden fazla oy almaları gerektiğini ve Ermenistan sınırları içerisinde dağınık halde yaşayan Kürt ve diğer azınlıklardan Ermenistan vatandaşlarının bu oy potansiyeline ulaşmalarının imkansız olduğunu söylemişti.


Anayasa değişikliği ile Kürtlerin de aralarında bulunduğu 4 azınlığın parlamentoda temsil edilmelerinin sağlanması için her bir azınlık için bir vekilin seçilmesinin zorunlu hale getirildiğini belirten Hemid, bu sayede diğer azınlıklarında parlamentoda temsil edilmesinin önünün açıldığını belirtmişti.

İktidardaki Halk Partisi listesinden Ermenistan parlamentosuna seçilen Kinyaz Hemid, Kürtlere hizmet etmek ve Kürtler arasındaki ilişkileri geliştirmek için elinden gelen her türlü çabayı göstereceğini söylemişti. (IMPNews / K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler