Cemil Bayık 'Rojava' ifadesinin neden çıkarıldığını açıkladı: Federasyon'da Arap kentleri de var

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Kuzey Suriye Federasyonu'ndan "Rojava" ifadesinin çıkarılmasını değerlendirdi.


KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil BayıkAl Monitor’dan Kemal Chomani’nin yönelttiği
"Demokratik Kuzey Suriye Federasyonundan 'Rojava' kavramı çıkarıldı. Birçok Kürt buna karşı çıktı. PKK “Rojava” kelimesinin çıkarılmasını tamamıyla destekledi mi? Acaba bu durum PKK’nin milliyetçi olduğu iddialarına son noktayı koyma ve tüm Ortadoğu’ya kendi konfederal demokrasi anlayışını hakim kılmak istediği anlamına mı geliyor?" soruyu şöyle yanıtladı:

"Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu-Rojava tanımlamasından Rojava’nın çıkarılması bizce yanlış değildir. Çünkü Kuzey Suriye Federasyonu tamamen Rojava’dan oluşmuyor. Demokratik Kuzey Suriye Federasyonunda birçok Arap kenti de vardır. Örneğin Şedadê, Hol, başka kent ve kasabalar var. Bu açıdan Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu yanına Rojava’yı eklemek yanlış algılar ortaya çıkarırdı. Yoksa Rojava’nın oradan çıkarılması Rojava’nın varlığının inkâr edilmesi, ortadan kaldırılması anlamına gelmiyor.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Rojava’yı da içeriyor. Rojava’nın da içinde olduğu Demokratik Kuzey Suriye Federasyonudur. Böyle tanımlamak gerekir. Burada karşı çıkışlar çok anlamlı değil. İyi niyetli kaygılar olabilir. Fakat bu gerçeği tümüyle bilmemekten kaynaklanıyor. Çünkü bizim bildiğimiz Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içinde Rojava Kürdistan'ın içindeki kantonlar yine özerkliğini koruyacaklardır. Yani demokratik özerk bir Rojava olacaktır. Çünkü Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içinde her bölge kendi kendini yönetecektir. Demokratik Özerklik yönetimleri olacaktır. Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu merkezi bir yönetim olmayacaktır. Hatta her ilçe, her il kendini yönettiği gibi, her bölge de -eskiden kantondu şimdi bölge denilebilir- kendi kendini yönetecektir, bir özerk yönetim olacaktır, demokratik özerkliğe kavuşacaklardır.

Örneğin Cizre özerk bölgesinde Kürtler kendi kimliği ve kültürüyle kendi kendilerini yöneteceklerdir. Buradaki meclis, buradaki yönetim Cizre bölgesini yönetecektir. Bu açıdan Rojava kavramı Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içinde olan bir kavram haline gelmiştir. Dışarıda değil, içeride olmayı ifade eden bir kavramdır. Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu taslağı içinde “Rojava’nın da içinde olduğu Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu” gibi bir belirleme vardır. Gerçeği böyle görmek lazım. Demokratik Kuzey Suriye Federasyonunda Araplar var, Süryaniler var, Kürtler var, Çeçenler var. Bu bakımdan sadece Kürtlere ait olduğu algısının ortaya çıkmaması açısından doğru bir yaklaşımdır.

Nasıl ki Suriye Arap Cumhuriyeti kavramı yanlışsa, Suriye sadece Araplardan meydana gelmiyorsa, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu da sadece Kürtlerden meydana gelmemekledir. Eğer “Suriye Arap Cumhuriyeti”ndeki Arap kavramına karşı çıkıyorsak, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonunun önüne ya da arkasına Rojava ya da Kürt kavramını koymamak yanlış değildir. Ama Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içinde demokratik özerk yönetimlerin olduğu bir Rojava Kurdîstan gerçeği vardır. Bu yönüyle Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içinde eski kantonlar bu defa demokratik özerk bölgeler biçiminde kendi yönetimlerine kavuşacaklardır. Biz böyle anlıyoruz.

Hesekê’nin güneyinde Arapların olduğu şehirler var, onlar da ayrı bir Arap bölgesi olarak ya da Arapların çoğunluğunun olduğu bir özerk bölge haline gelebilirler. Şehba bölgesi Türk devleti işgalinden kurtulduğunda Afrin ve Kobanê’den ayrı özerk bir bölge haline gelebilir. Afrin ayrı bir özerk bölgedir, Kobanê ve çevresi ayrı bir özerk bölgedir, kendi kendilerini yönetirler. Bu açıdan Rojava kavramının çıkarılması Kürtlerin siyasi haklarından, özgür ve demokratik yaşamlarından taviz verdiği anlamı çıkarılmamalıdır. Biz böyle anlamdık, bu nedenle doğru bulduk. Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içindeki bütün halkları kapsaması ve Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içindeki Arapların, Süryanilerin herhangi bir kaygı taşımaması açısından, demokratik ulus anlayışıyla Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu içinde birlikte yaşamaları açısından biz yanlış görmedik.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonunun arkasında bir ek olarak Rojava’nın çıkarılması, PKK’nin milliyetçilikle itham edilmesi gibi yaklaşımlara bir cevap vermek için olmamıştır. Çünkü PKK'nin milliyetçi bir yaklaşım içinde olmadığını herkes bilmektedir. PKK'nin çizgisi özgürlükçü demokratik bir çizgidir; Demokratik Ulus çizgisini esas almaktadır. Öte yandan da demokratik konfederal anlayışa sahiptir.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu bizim açımızdan eğer Önderlik çizgisi temelinde bir siyasi sistem olacaksa, onu öngörüyorlarsa örgütlü demokratik topluma dayalı demokratik konfederal bir sistem olacaktır. Yani kadınlar, gençler, farklı kimlikler, herkes ayrı ayrı örgütlenecek; bu örgütlenmeler demokratik konfederal temelde bir araya gelerek ortak meclislerini ve ortak yönetimlerini oluşturacaklardır. Bu yönüyle devletçi sisteme alternatif olan demokratik konfederal anlayış, yani konfederal demokrasi anlayışı herhalde Demokratik Kuzey Suriye Federasyonunda geliştirilecektir. Bu geliştirildiğinde zaten tüm halkların özgür ve demokratik yaşama kavuşması temelinde Suriye'nin demokratikleşmesi kaçınılmaz hale gelecektir." 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler