BM'den "İdlib'de kimyasal silah" açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan kimyasal gaz saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu.


AA'da yer alan habere göre, "Dünkü dehşet verici olaylar, ne yazık ki Suriye'de savaş suçlarının devam ettiğini ve uluslararası kanunların ihlal edildiğini gösteriyor" diyen Guterres, Suriye'de çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısı ile savaş suçlarının işlenmeye devam ettiğini dile söyledi.

Saldırı ile ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise delillerin, saldırının arkasında Esad rejiminin bulunduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) ve BM'nin Brüksel'de düzenlediği Suriye Yardım Konferansı başladı. 70 ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcisinin katıldığı konferansın gerçekleştirildiği AB Konseyine girişte yapılan açıklamalarda, Suriye'nin İdlib kentindeki kimyasal silah saldırısı gündeme geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, saldırı sonrası Suriye'den gelen fotoğrafların uluslararası kamuoyu olarak birleşilmesinin önemini ortaya koyduğunu kaydederek, "Şiddete, savaşa yeter. Suriyeliler, barış ve ülkelerini demokrasi ve özgürlük içinde yeniden inşa etmek istiyor." dedi.

"Savaş Suçu İşleniyor"

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyinin bugün toplanacağını ve sorumluların hesap vermesinin isteneceğini kaydederek, "Dünkü dehşet verici olaylar, ne yazık ki Suriye'de savaş suçlarının devam ettiğini ve uluslarası hukukun sık sık ihlal edildiğini gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu. Guterres, BM Güvenlik Konseyinin sorumluluklarını yerine getireceğinden emin olduğunu ifade etti.

"Deliller Esad Rejimi'ni Gösteriyor" 

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ellerinde, Suriye rejimi ve Rusya'nın muhalifleri suçlayan açıklamalarını doğrulayacak bir veri bulunmadığını ifade ederek, "Deliller, bunu, halkına karşı böyle bir barbarca saldırıda yasaklı silahları kullanıldığının tamamen farkında olarak Esad rejiminin yaptığını ortaya koyuyor. Suçluların bunun bedelini ödemesini isterim" dedi.

İngiliz Dışişleri Bakanı Johnson, böyle bir hükümetin, Suriye halkı üzerinde herhangi meşru bir yönetime sahip olmaya devam edemeyeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, BM Güvenlik Konseyine saldırıdan Esad rejimini sorumlu tutan bir karar taslağı sunulmasına ilişkin konuşarak, "BM Güvenlik Konseyinin, bugün bu zehirli gaz dosyasıyla meşgul olmasını doğru buluyoruz. Rusya'dan BM Güvenlik Konseyi kararına destek vermesini, olayı araştırmasını ve yapanları sorumlu tutmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

Gabriel, bir soru üzerine de, "Elbette ki, sorumluların uluslararası mahkemelerde yargılanması için her şeyi yapmalıyız. Çünkü bu, hayal edebileceğiniz en kötü savaş suçlarından biri." değerlendirmesini yaptı.

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, (SHOR) İdlib'de rejim veya Rus savaş uçaklarının kimyasal saldırısında en az 100 kişinin hayatını kaybettiği söylenmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının İdlib vilayetindeki Han Şeyhun kasabasında muhaliflerin elindeki bir kimyasal silah deposunu vurduğunu ve buradan sızan zehirli gazın onlarca kişinin öldüğü kasabaya yayıldığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konaşenkov kullanılan kimyasal mühimmat türünün geçen yıl isyancılar tarafından Halep'te kullanıldığını iddia etti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler