Beyaz Saray: 'Önce Amerika'dan kopuş yok

ABD'nin Suriye'deki Şayrat Hava Üssü’nü hedef alan füze saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Atılan adım kesinlikle Esad rejimine yönelikti" diye konuştu.


Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Florida'da basın mensuplarının ABD'nin Beşar Esad rejimine ait bir hava üssünü hedef alan füze saldırısına ilişkin sorularını yanıtladı.
 
ABD'nin kimyasal silah kullanımı konusunda oldukça hassas olduğunu söyleyen Spicer, "Atılan adım kesinlikle Esad rejimine yönelikti. Dün gece çok net bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Saldırı öncesinde Rusya ile siyasi ve diplomatik anlamda herhangi bir temas kurmadıklarını vurgulayan Beyaz Saray Sözcüsü, ABD ile Rusya arasındaki "çatışmaların önlenmesi" anlaşmasına atıf yaparak, sadece askeri yetkililerin anlaşma kapsamında görüştüklerini kaydetti.

"Saldırı Öncesinde 4 Kez Toplantı Yapıldı"

Sean Spicer, salı günü Esad rejiminin İdlib'de düzenlediği kimyasal saldırının hemen ardından Donald Trump'ın bilgilendirildiğini, gün boyunca bilgi akışının devam ettiğini ve aynı gün akşam saat 20.00'de ilgili üst düzey yetkililerle bir araya gelen Trump'a ilk seçeneklerin sunulduğunu ifade etti.

Çarşamba günü öğle saatlerinde Ulusal Güvenlik Konseyi'nin toplandığını ve burada Trump'a detaylı olarak askeri seçeneklerin neler olabileceğinin aktarıldığını belirten Spicer, perşembe günü Florida'ya giderken uçakta da bir toplantı yapıldığını ve son olarak ABD doğu yerel saati ile Perşembe günü saat 16:00'daki son toplantıda Trump'ın füze saldırısına onay verdiğini bildirdi.

Saldırının, dış politikadaki "önce Amerika" yaklaşımından bir kopuş olmadığının altını çizen Spicer, Suriye'de bir rejim değişikliği arayışında olup olmadıkları sorusuna, "Öncelikle Başkan (Trump), Esad rejiminin en azından kimyasal silah kullanmayacağı şeklindeki anlaşmasına uyması gerektiğini düşünüyor. Dünya genelinde bu, minimum standart olmalı" yorumunu yaptı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler