Başkan Barzani Ezidilerin yeni yılını kutladı! Gerçek Newroz bugün mü?

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Ezidilerin kutsal günü ve yeni yıl olarak kabul edilen Çarşema Sor (Kızıl Çarşamba) için bir mesaj yayınladı. Ezidiler her Nisan'ın ikinci Çarşamba gününü yeni yıl olarak kutlar.
Başkan Barzani mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Ezidilerin yeni yılının gelişi olan Çarşema Sor dolayısıyla Kürdistan ve dünyadaki tüm Ezidi Kürt kardeşlerimi en sıcak şekilde kutlarım.

Ezidi Kürtler, Kürdistan halkının aziz ve ayrılmaz bir parçasıdır. Onların sevinç ve üzüntüsü Kürdistan halkının sevinç ve üzüntüsüdür. Ezidi kardeşlerimiz tarih boyunca dini ve ulusal kimlikleri sebebiyle felaketlere maruz kalmıştır ancak Kürtlük ve dini kimliklerine bağlılıkları onlara karşı geliştirilen planları boşa çıkarmıştır.
Allah’a şükürler olsun ki peşmergenin fedakarlığı sayesinde IŞİD teröristleri yenilgiye uğratıldı ve IŞİD bedelini ödeyip Ezidilerin ayağının altına girdi. Ezidi kardeşlerimizin bir kez daha acı ve felaketlere maruz kalmasına asla müsaade edilemez.

Ezidilerin yeni yılında, Kürdistan halkının Ezidilerin arkasında olduğunu, hiçbir tarafın onlara dayatmada bulunmasına izin verilmeyeceğini vurguluyoruz. Kader ve geleceklerinin tayini sadece Ezidilerin elinde olacaktır.” (Tercüme: Rudaw)

Tıkla - Kürtlerin devrimci Newroz Günü bugün mü? Kürtlerin Kökeni ve Newroz'un gerçek tarihi

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler