Baluken’i tahliye eden Mahkeme Başkanı Boztaş'ın görev yeri değiştirildi

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’i tutuksuz yargılanmak üzere tahliye eden Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Cem Boztaş, düz hakim olarak Ankara’ya atandı.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1'inci Dairesi’nin dün akşam saatlerinde açıklanan 517 sayılı ‘Adli Yargı Kararnamesi’yle 31 hakim ve savcının görev yerleri değiştirildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve genellikle anayasal suçlar ve terör dosyalarına bakan Cem Boztaş Ankara hakimliğine, Boztaş’ın Diyarbakır savcısı eşi Binnur Uçar Boztaş ise Yargıtay tetkik hakimliğine atandı.

Boztaş, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu HDP’li vekil İdris Baluken’i tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etmiş, Diyarbakır Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Baluken üst mahkeme konumundaki 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden tutuklanmıştı.

"Tutuklu bulunan HDP'li Vekillerin Davaları Aynı Mahkeme"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklandığı davanın yargılamasını da yapan Boztaş, dosyanın güvenlik gerekçesiyle başka ile nakli için Adalet Bakanlığı’na başvurmuş, bunun üzerine Demirtaş’ın yargılaması Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmişti.

Öte yandan, HDP milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Sibel Yiğitalp ve Meral Danış Beştaş’ın yargılamaları da Boztaş’ın başkanlığını yaptığı 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in yargılaması da 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılırken, bu dosya da güvenlik gerekçesiyle Malatya’ya nakledilmişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler