Avrupalı Gözlemciler: Referandum adil koşullarda yapılmadı!

Avrupalı gözlemcilerin referandum ön raporuna göre referandum adil koşullarda yapılmadı. YSK'nın mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararı yasayla çelişiyor.


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), referandum sonuçlarına ilişkin beklenen basın toplantısını düzenledi. Oylama süreci hakkında bir dizi eleştiri getiren gözlemciler, “Referandum adil koşullarda yapılmadı” dedi.

YSK’nın son anda mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararını eleştirdi. Gözlemciler, “Referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi” ifadesini kullandı.

YSK ÖNEMLİ BİR GÜVENCEYİ ORTADAN KALDIRDI

AGİT gözlemcileri, mühürsüz zarfların geçerli sayılmasının ‘yasayla çeliştiğini’ belirtti; bu kararla sonuçlara dair önemli bir güvencenin ortadan kaldırıldığı tespiti yapıldı.

18 MADDENİN TEK SORUDA ONAYLANMASINA ELEŞTİRİ

Gözlemciler 18 anayasa maddesi değişikliğinin ayrı ayrı oylanmak yerine seçmene tek bir soruyla sorulmasını da eleştirdi.

EVLERİNİ TERK EDENLERİN BAZILARI OY VEREMEDİ

Açıklamada, Türkiye’de ‘OHAL kapsamında temel özgürlüklerin ihlal edildiği, binlerce vatandaşın olumsuz etkilendiği’ belirtilirken, geçen yıl Güneydoğu’da evlerini terk etmek zorunda bırakılan seçmenlerin oy vermekte zorlandığına ve bazılarının oy veremediğine de dikkat çekildi.

SANDIK BAŞI TEMSİLLERİ DE ADİL DEĞİLDİ

Açıklamada, siyasi partilerin sandık başındaki temsillerinin de adil olmadığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarına ilişkin açıklama yapmak için AGİT’in ilk bulgularına ilişkin bu raporunu beklediklerini açıklamıştı.

Bakanlığın bir sözcüsü Amerika’nın Sesi’ne e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki referandum oylamasının neticesini takip ediyoruz. Sonuçlar doğrulanana ve AGİT’in ilk bulgularına ilişkin raporu yayınlanana kadar yorum yapmaktan kaçınacağız” ifadesini kullanmıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler