Arap Aşiretleri: Barzani bağımsızlık ilan etmeli! Karşıtların Kürdistan'a girişi yasaklanmalı!

Ninova'lı yani Musul ve çevresindeki Arap aşiretleri Başkan Barzani'den Kürdistan devletini ilan etmesini istedi. "Irak Meclisi'ndeki oylamada Kerkük'te Kürdistan bayrağına karşı oy kullanan milletvekillerin Kürdistan'a girişi yasaklanmalı" denildi.

Musul ve çevresini de içine alan Ninova'nın Arap aşiret liderleri yaptığı açıklamda "Irak parlamentosu, Kerkük'te Kürdistan bayrağının dalgalandırılmasını red etti. Bunu Nuri Maliki ve İran Büyükelçisi destekledi. Buna karşılık olarak Sayın Başkan Barzani'den Kürdistan'ın bağımsılığını ilan etmesini, Irak'tan ayrılma kararını vermesini talep ediyoruz" dedi.

Arap aşiretleri adına açıklamayı Mezahim Ahmed Elhuwet yaptı.

Açıklamda Irak parlementosunun Kerkük'te Kürdistan bayrağı dalgalandırılması red etmesi kınandı; "Kürtlerin kendi kaderini tayin etme hakkı var, biz Ninovalı Arap aşiretleri bu hakkı destekliyoruz, Kürtlerin Kerkük ve diğer Kürdistan bölgelerinde de kendi bayrağını asmaya hakkı var" denildi.

İlgili Haber: PKK'li Karasu: Kürdistan Bayrağı, Kürt Devlet istemenin sembolüdür, onun için reddediyoruz

Söz konudu açıklamada Arap aşiretleri İran'ın Irak'taki temsilcisi gibi çalışan Kürt düşmanlığı ile ön plana çıkan Nuri Maliki'ye de tepki verildi. Irak parlamentosunda alınan kararın dışardan gelen komutla verildiği de söylendi.

Açıklamada "Peşmerge'nin IŞİD'den kurtardığı yerler Kürdistan toprağıdır. Kerkük de bu yerlerden biridir" denildi.

Arap aşiretleri Kürdistan Hükümeti'nde şu talepte bulundu:
"Irak Parlamentosu'nda Kürdistan bayrağına karşı oy kullanmış parlementerlerin Küridstan'a gelmesi yasaklanmalıdır. Kürdistan ki tüm inanç, din, mezhep ve ulusların haklarını veriyor, onları temsil ediyor."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler