Alman Dışişleri Bakanı'ndan 'bağımsızlık referandumu' açıklaması: Kürt Halkı'nın kararı...

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Erbil ziyaretiyle yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Erbil ziyaretinin Kürdistan Bölgesi ile Almanya arasındaki güçlü ilişkilerin göstergesi olduğunu belirten Başkan Barzani, IŞİD ile mücadele konusunda "Almanya’nın IŞİD'e karşı mücadelemizde etkisi oldu" diye konuştu.

Peşmerge'nin Musul savaşında görevini yerine getirdiğini belirten Barzani, "Musul’un kontrol altına alınması IŞİD için büyük bir düşüştür" dedi.

Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak bağımsızlık referandumu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Barzani, "Referandumun amacı Kürt halkının tercihini tüm dünyaya duyurmaktır. Referandumu eleştirenler bu meseleyi anlamamaktadır. Biz bu konuda diyalog ve barış yolunu tercih ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ortak basın toplantısında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise, "Kürt Halkı'nın kararı, Kürt Halkı'nın durumu için en iyi çözüm olacaktır" dedi.

Kürdistan Bölgesi'ne daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyleyen Gabriel, "Referandum Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki özel bir meseledir. Irak bağımsızlık referandumuna karşı değil" diye konuştu. (K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler