Kürt Milletvekili: Ahmedinejad'ın adaylığı onaylanırsa istifa ederim, çünkü...

İran istila ettiği Doğu Kürdistan'ın Bûkan (Bokan) milletvekili Muhammed Kasım Osmani yaptığı açıklamada Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın adaylığı yeniden kabul edilirse, istifa edeceğini söyledi. Ahmedinejad, Kürtler, Şii taassubu ve İran'ın yönetim sistemi hakkında bilgiler haberimizin devamında var.

"DİNİ LİDER HAMANEYİ DİNLEMEDİ"

Bugün İran parlamentosunda konuşan Kürt parlamenter Muhammed Kasım Osmani "Ahmedinejad Hamaney'i dinlemeyerek, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuru yaptı. Eğer onun adaylığı onaylanırsa, direk istifa ederim" dedi.

KÜRT DÜŞMANI

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad diğer tüm İran liderleri gibi Kürt, Beluc ve diğer tolumlara karşı katliamları ile ön plana çıkıyor. Her ne kadar bir akademisyen olarak "İran dil ve Kültürü'nün kaynağı Kürdistan'dır" düşüncesine sahip olsa da aşırı bir Kürt düşmanıdır.

3 MİLYON KİŞİ SOKAKLARA DÖKÜLMÜŞTÜ

İran'da bir kişi sadece bir defa Cumhurbaşkanı (Devlet Başkanı) seçilebilir. Ahmedinejad 2005'te ikinci defa aday olmuş, halk sokaklara dökülmüştü. Tahran'daki protestoların 5. günü (17.06.2009) çeşitli kaynaklarda sayı farklı anlatılsa da sayının 3 milyon kişinin üzerinde olduğuna ortak bir kanaata varılmış uluslararası af örgütü öldürülen protestocuların sayısını 76 kişi olarak açıklamış ancak hükümet asla bu sayıyı kabul etmemiştir.

DÜN DÜŞMANLIĞI İLE SUÇLADI

Hamaney'i dinlemeyen Ahmedinejad'ın fitnenin kapısını açtığını söyleyen Kürt parlamenter, "Eğer başvurusu onaylanırsa milletvekilliğini bırakırım" dedi.

Kürt parlamenter "Ahmedinejad ve çevresindekiler ardık dindar ve mazlum değiller, onlar artık dini otoriteye karşıt ve düşmandırlar" dedi.

AHMEDİNEJAD SINIRLARI ZORLUYOR

İran dini lideri Ali Hamaney, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın tekrar aday olmamasını istemişti. Ancak Ahmedinejad onu dinlemeyerek adaylık başvurusunda bulundu. Ahmedinejad'ın bu çıkışları İran İslam Cumhuriyeti'nde bir ilk oluyor.

SADECE ŞİİLER ADAY OLABİLİR

İran Cumhurbaşkanlığı seçimleri 19 Mayıs'ta gerçekleşecek. Sadece Şii Müslüman olanlar aday olabilir.

İRAN'IN YÖNETİM SİSTEMİ NASIL?

İslâm Cumhuriyetinin politik sistemi 1979 İran Anayasası'na dayanmaktadır. Sistem girift bir şekilde birbirine bağlı çeşitli yönetim yapılarını kapsamaktadır.

Dinî lider

İran Dinî Lideri İran İslâm Cumhuriyeti’nin genel politikalarının tanımlanmasından ve denetiminden sorumludur. Dini Lider din adamlarından oluşan Uzmanlar Meclisi tarafından kaydı hayat şartıyla seçilir. Dini lider, silahlı kuvvetlerin Başkomutanıdır, askeri istihbaratı ve güvenlik operasyonlarını kontrol eder ve savaş açmada veya barış kabul etmede tek yetkilidir. Yargının, devlet radyo ve televizyonunun, polis kuvvetlerinin, silahlı kuvvetlerin baş yöneticileri ve 12 üyeli Anayasa Koruma Konseyi’nin altı üyesi Dinî Lider şehmuz tarafından atanır.

Uzmanlar Meclisi

Uzmanlar Meclisi liyakat ve sahip olunan itibara bağlı olarak İran dinî liderini seçer ve görevinden alır. Danışmanlar Konseyi dinî lidere yasal görevleri konusunda danışmanlık yapmakla sorumludur. Danışmanlar Konseyi, yılda bir kez toplanır, sekiz yıllığına genel oy ile seçilen 86 “yetenekli ve eğitimli” hukukçudan oluşur. Devlet Başkanlığı ve meclis seçimlerinde olduğu gibi Anayasa Koruma Konseyi adayların yeterliliğini belirler. Konsey dinî lideri seçer ve dinî lideri her zaman görevden alma konusunda anayasadan kaynaklanan yetkisi vardır. Bütün toplantıları ve belgeleri çok gizlidir ve Konsey’in dinî liderin kararlarının herhangi bir tanesiyle çelişen bir kararı bilinmemektedir.

İran Devlet Başkanı

Anayasa İran Devlet Başkanı'nı dinî liderden sonraki en yüksek devlet otoritesi olarak tanımlar. Devlet Başkanı dört yıllığına genel oy ile seçilir ve yeniden yalnızca bir kez daha seçilebilir. Örneğin İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad 2005 İran Devlet Başkanlığı Seçimleri'nde seçilmiştir ve ardından 2009’da yapılan seçimlerde tekrar cumhurbaşkanı olmuştur. Başkan adayları, İslâm devriminin ülkülerine bağlılıklarından emin olmak üzere mutlaka Anayasa Koruma Konseyi’nden onay almalıdır. Anayasanın 115. maddesine göre Cumhurbaşkanı Şii mezhebinden olmalıdır. Devlet Başkanı anayasanın uygulanmasından ve her konuda son sözü söyleme yetkisine sahip olan dinî lidere bağlı olan konular dışında yönetim yapılarının çalışmasından sorumludur. Devlet Başkanı Bakanlar Kurulunu atar ve onlardan danışmanlık alır, hükümet kararlarını yönlendirir ve yasamanın önüne konacak hükümet politikalarını seçer. Devlet Başkanı’na bağlı olarak sekiz kişilik yardımcılar kurulu ve yirmi iki kişiden oluşan ve meclis tarafından onaylanması gereken bir Bakanlar Kurulu vardır. Birçok devlette olan uygulamanın tersine İran’da hükümet orduyu kontrol etmez. Devlet Başkanı İçişleri ve Savunma Bakanı’nı atasa da, mecliste bu iki bakanlık için güvenoyu almadan önce dinî liderin açık onayını alması bir gelenektir.

İran Meclisi

2008 yılı itibarıyla İran Meclisi tek meclisli bir yapıdır.[85]İran devrimi öncesinde yasama iki meclisli idi ancak İran Senatosu yeni Anayasa’da kaldırıldı. İran Meclisi dört yıllığına seçilen 290 üyeden oluşmaktadır. Meclis yasama faaliyetini yürütür, uluslararası antlaşmaları değerlendirir ve ulusal bütçeyi onaylar. Tüm meclis üyeleri ve Meclis’teki tüm yasama çalışmaları Anayasa Koruma Konseyi tarafından onaylanmalıdır.

Anayasa Koruma Konseyi 

Anayasa Koruma Konseyi altı tanesi Dinî Lider tarafından atanan oniki üyeden oluşmaktadır. Diğerleri İran Yargı’sı tarafından aday gösterilen hukukçular arasından İran Meclisi tarafından seçilmektedir. Konsey anayasayı yorumlar ve Meclis kararlarını iptal edebilir. Eğer bir yasa anayasa veya Şeriat ile uyumlu değilse Meclis’e düzeltilmesi için tekrar geri gönderilmektedir. Çelişkili gibi görünse de Konsey İran Anayasası’na dayanarak parlamento üyelerini veto etmiştir.

Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi

Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Meclis ve Anayasa Koruma Konseyi arasındaki anlaşmazlıklarda çözüm bulma yetkisine sahiptir ve Dinî Lider’i ülkedeki en güçlü yönetim yapısı yapacak biçimde ona danışmanlık görevi sunar.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler