ABD, Suriye'ye ait hava üssünü 50'den fazla Tomahawk füzesiyle vurdu!

ABD, Suriye Humus'ta bir hava üssüne 50'den fazla Tomahawk füzesiyle vurdu.


ABD, Suriye Humus'ta bir hava üssüne 50'den fazla Tomahawk füzesiyle vurdu. İlk belirlemelere göre saldırıda 4 kişi hayatını kaybederken, ABD bombalarının düştüğü sırada üste Rus Askerleri'nin de bulunduğu iddia ediliyor.

ABD, 30’u çocuk 86 kişinin hayatını kaybettiği İdlib'deki kimyasal saldırıdan 3 gün sonra saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye Rejimi'ne karşılık verdi.


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesi fırlattıklarını açıkladı. ABD, Suriye'deki iç savaş boyunca ilk kez Beşar Esad yönetimine ait bir hedefi vurdu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye operasyonu ile ilgili kısa bir açıklama yaparak "Bu gece, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleştiren uçakların kalktığı hava alanına saldırı emri verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi" dedi.


Pentagon’da gazetecilere açıklama yapan askeri bir yetkili, "Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesi fırlattık" dedi. Füze saldırısının Akdeniz'de konuşlandırılan bir ABD askeri gemisinden yapıldığı kaydedildi. Suriye devlet televizyonu, "saldırganlık" olarak tanımlanan ABD'nin füze saldırısı sonucu kayıplar yaşandığını duyurdu.

Öte yandan, Pentagon, saldırı öncesi Rusya'nın bilgilendirildiğini ve füze saldırısının tek seferlik olduğunu açıkladı.

Son olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, füze saldırısından yaklaşık üç saat soonra ilk kez konuştu. Zaharova "Bakanlık, yakın zamanda konuya ilişkin açıklama yapacak" dedi.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Başkan Trump'a Destek Gelmişti'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İdlib’deki ‘kimyasal saldırı’ sonrası “askeri müdahale” açıklamasına destek vermişti. Erdoğan, yaptığı açıklamada "Lafta kalmasın, bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız" demişti.

'ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Rusya Ya İşbirlikçi Ya Beceriksiz'

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklamada kimyasal saldırıda sinir gazı kullanıldığından emin olduklarını kaydererek, "Rusya, kimyasal silah kullanımını önleme konusunda ya işbirlikçi ya beceriksiz" dedi. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı da Trump'ın saldırı emrini dün verdiğini açıkladı.

Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti.

'Vurulan Nokta, Şayrat Hava Üssü'

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssünü 59 Tomahawk füzesiyle vurduklarını açıkladı.      

Pentagon’da gazetecilere açıklama yapan Albay Davis, “Başkan'ın (Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45, ABD Doğu Yakası yerel saatiyle 8.45’te seyir füzeleri ile vurdu.” açıklamasını yaptı.            


Saldırının Humus vilayeti sınırlarının içinde bulunan Şayrat Hava üssüne yönelik yapıldığını ifade eden Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti. (T24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler