"ABD, Rojava'yı İncirlik'ten daha fazla kullanıyor"

ABD’nin, Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlarda İncirlik Hava Üssü’nden fazla çok Rojava’daki askeri hava üslerini kullandığı söyleniyor. ABD'nin DSG/YPG denetimindeki bölgelerde 5 askeri üssü bulunuyor.


BasNews’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen Rojavalı bir kaynaktan edinilen bilgilere göre, Türkiye ile YPG’ye yaklaşım konusundaki çelişkilerin büyümesinin ardından ABD'nin, İncirlik Hava Üssü'nden daha fazla Rojava'daki üsleri kullandığını kaydetti.

Yine aynı kaynaklardan edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG)  kurtardığı Tabqa Askeri Hava Üssü, ABD tarafından Rakka ve Deyrezzor operasyonlarında kullanılmak üzere hazırlandığı belirtildi.

Konu hakkında BasNews’e konuşan PYD Avrupa Basın Sözcüsü Dara Mustafa’ya göre ise, Ankara-Washington hattında bir süredir bazı konularda anlaşmazlıklar yaşanıyor.

ABD'nin, Rojava'da asker bulundurmasını ve askeri üs kurmasını olumlu bulduklarını söyleyen PYD’li Mustafa, ABD’nin, Rojava'daki hava üslerini İncirlik gibi kullanabilmesi için zamana ve uzun çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Rakka Operasyonu'nda Son Durum

Geçtiğimiz hafta İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka haber ajansı, ABD’nin İncirlik Hava Üssü'nden çekileceği ve Rojava'daki 5 hava üssünü İncirlik yerine kullanacağını öne sürmüştü.

Rimelan kentinde 1, Kobane’de 2, Kamişlo’da 1 ve Tabka'da da 1 olmak üzere ABD’nin Rojava Kürdistan'ında 5 askeri hava üssü bulunuyor. (BasNews / Narîn Kobanê)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler