"ABD'nin, Suriye'de konfederatif bir Kürt Devleti projesi var"

Habertürk Yazarı Serdar Turgut'un "Washington'da Saray Entrikaları" başlığıyla yayınlanan yazısında, Kürtlerin Suriye'de konfederatif bir yapı içerisinde var olacağını öne sürdüğü bir yazı kaleme aldı.


Serdar Turgut'un Habertürk gazetesinde yayınlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Amerikan devletinin resmen kabul etmediği ama fiilen yapmaya girişmiş olduğu bir Kürt projesi var.

Suriye’de Pentagon’un Kürtlerle işbirliği sürecinden de anlaşılabilecek bu gizli devlet projesi, Suriye’nin kuzeyinde Irak’ın kuzeyinde olduğu gibi bir Kürt oluşumu ortaya çıkarmak. Meslek yaşamımın neredeyse tümünü bu tür haritaların takibiyle geçirmiş olduğum için bunun hazırlık haritalarını da gördüm.

Amerika’nın ilgili devlet birimlerinde bu Kürt oluşumu için “suzerainty” kavramı da kullanılmaya başlandı. Suzerainty, iç yönetimi kendisine ait olmakla birlikte dış ilişkilerinde başka güçlü devletin kontrolü altında olan ülke birimi olarak tanımlanabilir.

Bu tür bir Kürt oluşumu için ABD’nin Rusya ve onun aracılığıyla Suriye ile de anlaşmış olduğu ve bu Kürt oluşumun ileride Suriye ile konfederatif bir yapı içinde var olacağı ve kontrolünün bu ülkeler tarafından yapılacağı üzerine karşılıklı bir anlaşma var.

Suriye’de son yaşananlar ve Rusya ile aralarının soğumasından sonra bu Kürt projesinin eskiden olduğu gibi sürdürülmesi şüpheli gözüküyor."

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler