ABD-Kuzey Kore gerilimi sürüyor!

ABD'nin Kuzey Kore arasındaki tansiyon tırmanmaya devam ediyor.


NBC News'e konuşan üst düzey Amerikan istihbaratçıları,  Kuzey Kore'nin (KDHC) nükleer silah test etmesi durumunda ülkeye konvansiyonel silahlarla bir "önleyici saldırı" düzenleyeceklerini söyledi.

Yetkililer, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer deneme bölgesinin 300 mil uzağına Tomahawk füzeleri atabilen savaş gemileri yerleştirdiğini belirtti.

Bunların yanı sıra, Guam'da da ABD ağır bombardıman uçakları Kuzey Kore'ye saldırı için hazır bekletiliyor.

ABD saldırısının hava ve kara bombardımanının yanı sıra özel kuvvetler ve siber saldırı operasyonlarını da içereceği belirtiliyor.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Han Song Ryol, AP'ye bir röportaj verdi.

ABD Başkanı Trump'ı gerginliği kısır döngüye sokmakla suçlayan Ryol, ABD'yi Kuzey Kore'yi askeri açıdan provoke etmemesi için uyarıda bulundu. Ryol, ''Seçtikleri takdirde savaş gideceğiz'' şeklinde konuştu.

Kuzey Kore'li Bakan Ryol, yarımadada her an patlayabilecek olan termo-nükleer savaşın ve dünya barış ve güvenliği için ciddi tehdit oluşturduğu ve Kuzeydoğu Asya için tehlikeli bir durum yarattığını da sözlerine ekledi.

Ryol'un bu sözleri, Trump yönetiminin haftasonu yapılacak herhangi bir nükleer testi durdurmak için önleyici bir harekat başlatmaya hazır olduğunu iddia eden bir raporu reddetmesinden birkaç saat sonra geldi.

Ryol, "Askeri tatbikatlar ile nükleer tehditler ve şantaj devam ettiği sürece, çekirdeği nükleer silahların birikimi olan ulusal savunma sistemimiz ilerleteceğiz." dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler