ABD'den '16 Nisan Referandumu' açıklaması: Kaygılıyız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Mark Toner, Türkiye'de 'demokrasinin kalitesine ilişkin kaygıları bulunduğunu' söyledi.


Türkiye'de 'demokrasinin kalitesine ilişkin kaygıları bulunduğunu' söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Mark Toner, referandumun hakça ve özgürce olup olmadığının değerlendirileceğini söyleyerek, "Durumu yakından izliyoruz" açıklamasında bulundu.

CNN Türk'te yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, BM uzmanlarının, olağanüstü hal koşulları altında Pazar günü yapılacak referandumun güçler birliğini ortadan kaldıracağına yönelik raporu ile ilgili soruya verdiği yanıtta, "Bu konuyu çok yakından izliyoruz, geçen gün de söylediğim gibi Türkiye'de demokrasinin kalitesi hakkında endişelerimiz var. Ortağımız ve müttefikimiz Türk hükümeti ile bunu düzenli olarak görüşüyoruz. Çünkü güçlü bir ortaklığımız var ve bu konuları tartışabiliyoruz. Referandum sürecinde söz konusu raporu da yakından inceliyoruz. Referandumun da Türkiye'de demokrasiyi güçlendirecek bir şekilde olmasını umuyoruz" dedi.

Toner, olağanüstü hal koşullarında ve bazı partilere kampanya için kısıtlı olanaklar tanınan bir ortamda referanduma gidiliyor olmasının anımsatılması üzerine, "Oylama sürecinde hiçbir şekilde kısıtlama olmasını görmek istemiyoruz. Bütün taraflar barışçıl bir biçimde görüşlerini açıklayabilmeli. Gelişmeleri çok yakından izliyoruz" diye konuştu.

Sözcü Toner, "HDP liderleri hapisteler ve kampanya yapamıyorlar. ABD'ye göre bu hakça bir referandum mu?" sorusuna verdiği yanıtta da, "Orada oylama sürecini izleyen gözlemciler var. Referandumu gözden geçirmelerini ve incelemelerini bekleyeceğiz. Hakça ve özgürce bir referandum olup olmadığını değerlendirecekler. Durumu çok yakından izliyoruz" diye konuştu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler