"ABD, bölgeye onbinlerce asker gönderebilir"

Beyaz Saray'ın, onbinlerce ABD askerini Fırat Nehri bölgesine göndermeyi tartıştığı söyleniyor.


ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de ABD askerlerinin büyük rakamlarla gönderilmesine karşı çıksa da, Beyaz Saray'daki herkes Trump'la hemfikir değil.

Bloomberg'den Eli Lake'in haberine göre, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General H.R. McMaster, Beyaz Saray'ı Suriye'ye onbinlerce ABD askerini gönderecek bir plana ikna etmeye çalışıyor.

Yalnızca hafif silahlı ABD askerlerinin Suriye'ye gönderilmesine karşı çıkan McMaster'ın, çok sayıda ABD askerini Fırat Nehri bölgesine gönderecek bir plan üzerine çalıştığı söyleniyor.

Seçim kampanyası sırasında IŞİD'i yenmek için plan hazırlayacağını ve bu hedefi gerçekleştirmek için Suriye'ye asker göndermekten yana olduğunu söyleyen Trump, geçen hafta Fox'a yaptığı konuşmasında "Suriye'ye girmiyoruz" demişti. Ancak Şubat ayının sonundan bu yana yapılan iki toplantıda da, Trump'ın danışmanlarının IŞİD stratejisinde uzlaşamadığı belirtiliyor.

İddiaya göre Savunma Bakanı James Mattis, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve CENTCOM komutanı General Joseph Votel, Suriye'ye daha fazla konvansiyonel birlik göndermeye karşı çıkıyor.

Yine Trump'ın üst düzey danışmanlarından Stephen Bannon'un, McMaster'i "yeni bir Irak savaşı çıkartmakla suçladığı" da söyleniyor.

McMaster'in ise, Kürtleri ön plana alan bir askeri planın, taktik olarak işe yarayacağını, ancak bölgenin Arap bölgesi olması nedeniyle stratejik olarak işe yaramayacağını düşündüğü aktarılıyor.

Haberde görüşlerine yer verilen ABD'li yetkililer, Fırat Nehri bölgesine gönderilecek ABD askerlerinin sayısının 50 bine ulaşabileceğini belirtiyorlar.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler