43 yıldır silahlı mücadele yürüten ETA, artık 'silahsız bir örgüt'

İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için 43 yıllık silahlı mücadelede bulunan, Avrupa Birliği’nin 'terör örgütleri' listesinde yer alan ETA, artık "silahsız bir örgüt" olduğunu açıkladı.


İspanya’da Bask Bölgesi'nin bağımsızlığı için 59 yıldır mücadele eden ayrıca 43 yıldır da silahlı mücadele yürüten, Avrupa Birliği’nin 'terör örgütleri' listesinde yer alan ETA, artık "silahsız bir örgüt" olduğunu açıkladı.

ETA, gömülü bütün silahların yerlerine ait bilgileri polis ile paylaştı.

ETA açıklamasında, 8 Nisan’da Fransız adli makamlarına teslim edeceği silah ve patlayıcıların yer listesini, Bask sivil toplumuna verdiğini bildirdi.

Örgüt, açıklamasında an itibariyle toprağın altına gömülü cephanelik listesinin Bask sivil toplumun elinde bulunduğunu, “8 Nisan’da silahsızlanmanın tamamen gerçekleşmiş olacağını” belirtti.

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin önemli şehirlerinden Bilbao sokaklarında ise heyecan hakim.

ETA’nın açıklamasında, örgütün eylemlerinde hayatını kaybeden 858 kişiye atfen yorum yapılmazken, "Bask halkından aldığımız silahları, halkımızın özgürlüğü ve barışın sağlanması hedefinde atılmış bir adım olarak şimdi yine Bask halkına teslim ediyoruz" ifadesine yer verildi.

ETA, İspanyolca ve İngilizce yapılan ve 5 paragraftan oluşan açıklamasında, İspanyol ve Fransız hükumetlerini de suçladı. Örgüt, bugüne kadar barış sürecinin "zor ve sert" geçtiğini, bunun nedeninin "İspanyol ve Fransız hükumetlerinin polis aracılığıyla sürekli engeller çıkarması olduğunu" savundu.


ETA, toprak altında gömülü silah ve patlayıcı malzemelerinin yerlerini, cumartesi günü Fransız adli makamlarına bildirecek.

Madrid yönetiminden de silah teslim kararına mukabil ETA’nın hükumetten herhangi bir beklenti içerisinde olmaması gerektiği yönünde açıklama geldi.

Franco Dönemi'nde, İspanya'nın kuzeyi ile Fransa'nın güneybatısında bağımsız bir Bask bölgesi hedefiyle kurulan ETA, en az 800 insanın ölümünden sorumlu tutuluyor. Örgütün deneyimli kadrosundan birçok isim geçen yıllarda yakalanarak tutuklanmıştı.

Fransa ve İspanya topraklarında yer alan Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA’nın silah bırakma kararı, Bask Özerk Yönetimi Parlamentosu tarafından ezici oy çokluğuyla desteklendi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler