3 Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin anket sonuçları

SONAR, Konsensus ve Genar adlı araştırma şirketleri, anayasa değişikliği referandumuna 10 gün kala gerçekleştirdikleri son anket sonuçlarını açıkladı. 


SONAR’ın Başkanı Hakan Bayrakçı ve Konsensus’un Başkanı Murat Sarı, TGRT Haber'de katıldığı programda düzenlenen anket sonuçlarını açıkladı.

 Kararsızlardan daha fazla tercihini söylemekten çekinen bir kitlenin olduğunu söyleyen Hakan Bayrakçı, "'Evet' ve 'Hayır' kafa kafaya gidiyor. 'Hayır' kıl payı önde. Sandıklar birkaç kez sayılabilir. Yüzde 51 'Hayır', yüzde 49 'Evet' görüyoruz ama yüzde 51 'Evet', yüzde 49 'Hayır' da çıkabilir." dedi.

Sahil şeridindeki kentlerin ve güneydoğunun (Kürt kentlerinin) ‘Hayır’ dediğini belirten Bayrakçı, Ankara’da ise ‘Evet’ oylarının önde olduğunu söyledi.

Konsensus’un başkanı Sarı ise yaptıkları ankette yüzde 51’i ‘Hayır’, yüzde 49 ise ‘Evet’ sonucunu aldıklarını belirtti.

Sabah’dan İsa Tatlıcan’a konuşan GENAR Araştırma’nın başkanı İhsan Aktaş ise Evet'in yüzde 54 olduğunu söyledi.

Aktaş kararsızların oranının yüzde 4-5’e kadar gerilediğini söylerken, bu kitlenin önemli bir kısmının sandığa gitmeyeceğini düşündüklerini aktardı.

İlk günden beri Türkiye genelinde ‘Evet’in önde olduğunu söyleyen İhsan Aktaş, sözlerini şöyle konuştu:

"Son 10 günde ‘Evet’ yönünde bir artış görünüyor. Bu hava devam ederse güçlü bir ‘Evet’ çıkacaktır. Seçim yaklaştıkça seçmen daha rasyonel düşünmeye başlayacak. ‘Hayır’ın vadettiği bir şey olmadığını propaganda çalışmalarında ve TV tartışmalarında gördük."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler