12 Türkmen Partisi'nin 11'inden 'bağımsızlık referandumu'na destek

Kürdistan Bölgesi'nde bulunan 11 Türkmen Partisi 'bağımsızlık referandumu'nu destekleyeceklerini duyurdu.


YNK-PDK ortak heyeti, bağımsızlık referendumu için dün saat 15.00’te başkent Erbil’de Türkmen partilerinin temsilcisiyle görüştü. Söz konusu toplantıya Irak Türkmen Cephesi (ITC) dışındaki diğer 11 parti katıldı.

Toplantı sonrasında ise taraflar ortak bir basın toplantısı düzenledi.

PDK-YNK ortak heyeti adına konuşan Adnan Mufti, Türkmen taraflarla yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini, bağımsızlık referandumunun yapılmasında kararlı olduklarını belirterek, "Referandum için ortak bir komisyon da kurulacak" dedi.

Mufti, Türkmen partilerin referandumu desteklediklerini kaydetti. Türkmen partileri adına konuşan Türkmen Reform Partisi Başkan Yardımcısı Muna Kahveci ise, toplantıya katılan tüm Türkmen tarafların referandumu destekleyeceğini vurguladı.


Muna Kahveci, Türkmen partilerin de ulusal sorunların çözümüne katılmaları gerektiğini söyledi.

Kahveci, "Kürtler ve Tükmenler Kürdistan Bayrağı'nın gölgesinde hep beraber yaşıyor ve bu bizim için oldukça önemli" dedi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki Türkmenlerin önemli haklara sahip olduğunu belirten Muna Kahveci, Kerkük’ün kaderine ilişkin ise, Türkmenlerin kentin Kürdistan Bölgesi topraklarına bağlanmasını desteklediğinin altını çizdi.

Türkmen Cephesi Politbüro üyesi ve Kürdistan Parlamentosu Parlamenteri Aydın Maruf, "KYB ve KDP ortak heyetinin diğer partiler gibi Türkmen partilerini de tek tek ziyaret etmesi gerekiyordu. Bu yüzden toplantıya katılmayacağız" demişti.

Muna Kahveci ise, Irak Türkmen Cephesi’ni verdiği karardan dolayı eleştirerek, şöyle konuştu:

"Referandum konusunun tartışılması için bu toplantı şarttı. Bize göre bu ulusal bir konudur ve bütün partiler katılmalı. Katılmayan her partiye de saygı duyarız ancak bu tür gerekçelerle böylesi toplantılar boykot edilmemeli"
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler