Ads[no]

Ads[no]

16 Mart 2017

⁠⁠⁠Kürdistani Partiler: Halepçe soykırımını unutmadık, unutmayacağız!

Kürdistani Partiler, "Tüm Dünya Kürtleri, Halepçe’nin bir soykırım olarak kabul edilmesi için BM, AB ve Dünya devletleri nezdinde aktif girişimlerini yoğunlaştırmalıdırlar" açıklamasında bulundu.


Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi-Bakûr (PDK-Bakur), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Azadi Hareketi, Halepçe katliamının 29. Yıldönümü vesilesiyle ortak yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, 29 yıl önce yaşanan Halepçe katliamının Kürdistan’ın tarihine kara bir gün olarak geçtiği ifade edilerek, “Acıdır ki  Halepçe’nin jenoside maruz kaldığını dünya ancak iki gün sonra öğrenebildi. Bu vahşet manzarası, komşu devletlerin vicdansızlığının da somut bir göstergesi olmuştur. Komşu ülkeler ve Arap dünyası, Rusya, Japonya, Çin, Avrupalı ülkeler ve ABD başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri olayı ilk başlarda görmezden geldiler, sessizce geçiştirdiler.” ifadelerine yer verildi.

Partiler adına yapılan açıklamada, “Halepçe katliamının üzerinden 29 yıl geçti. 16 Mart 1988 tarihi Kürdistan tarihinde kara bir gündür. Saddam Hüseyin rejiminin kimyasal bombalarla yaptığı saldırı sonucunda, Güney Kürdistan’ın Halepçe şehrinde bir kaç dakikada 5 bini aşkın kişi yaşamını yittirdi. Jenosit kurbanlarının büyük çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlılardı. Acıdır ki Halepçe’nin jenoside maruz kaldığını dünya ancak iki gün sonra öğrenebildi. Bu vahşet manzarası, komşu devletlerin vicdansızlığının da somut bir göstergesi olmuştur. Komşu ülkeler ve Arap dünyası, Rusya, Japonya, Çin, Avrupalı ülkeler, ABD başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri olayı ilk başlarda görmezden geldiler, sessizce geçiştirdiler.” denildi.

Açıklamada, Halepçe soykırımından 29 yıl sonra da, Kürdistan’ın dört parçasında katliam, ölüm ve yıkımın devam ettiği ifade edilerek, “Açıktır ki ne Halepçe soykırımıyla, ne ondan önceki, ne de sonraki soykırımlarla Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinin ortadan kaldırılamayacağı yaşamda defalarca kanıtlanmıştır.” denildi.

Güney Kürdistan’da Halepçe ve Enfal’den kurtulan çocukların bugün ellerinde Kürdistan bayrağı ile bağımsızlığa doğru yürüdükleri ifade edilerek, “Batı Kürdistan’da halkımızın bir statü elde etmesinin yolu, ulusal birlik ve ortak bir ulusal yönetimden geçecektir. Doğu Kürdistan’da her zamankinden daha fazla ulusal birlik ihtiyacı öne çıkmıştır.” İfadelerine yer verildi.

Bölgede yaşanan savaşın son bulması çağrısını yapan Kürdistani partilerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 “Kuzey Kürdistan’da bugün en can alıcı ihtiyaçların başında süren bu savaşa son verilmesi gelmektedir. Bu savaşa karşı, ulusal, Kürdistani bir duruş sergilenmelidir. Evet, Halepçe sadece Kürdistan halkına değil, tüm insanlığa karşı yapılmış bir soykırımdır.

Tüm dünya Kürtleri, Halepçe’nin bir soykırım olarak kabul edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve tüm dünya devletleri nezdinde aktif girişimlerini yoğunlaştırmalıdırlar.”

Halepçe ve tüm Kürdistan şehitlerinin saygıyla anıldığı açıklamanın sonunda “Halepçe ve tüm Kürdistan şehitlerine Allahtan rahmet diliyoruz. Halepçe bir soykırımdır. Yeni Halepçelerin olmaması için Halepçe soykırımını unutmayalım” denildi. (K24)
⁠⁠⁠Kürdistani Partiler: Halepçe soykırımını unutmadık, unutmayacağız! Reviewed by ZEReditor II on 16.3.17 Rating: 5 Kürdistani Partiler, "Tüm Dünya Kürtleri, Halepçe’nin bir soykırım olarak kabul edilmesi için BM, AB ve Dünya devletleri nezdinde ak...

1 yorum:

  1. Bunlar barzani ve erdoganin evet cileri deilmi.

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.