"Güney Kore ile Kürtlerin kaderi birbirine çok benziyor; Eğitime yatırım şart"

Güney Koreli parlamenter Kim Se Yeon, Kürtlerle Güney Korelilerin kaderlerinin birbirine çok benzediğini söyledi.


Kim Se Yeon 2012 yılında Seul’de düzenlenen Demokrat Partiler Kongresi’nde bir Kürt siyasetçiyle tanıştıktan sonra Kürdistan Bölgesi’ne gelmeye karar verip Halepçe’yi ziyaret etmiş.

Kim Se Yeon geri döndüğünde ise parlamentoda Saddam Hüseyin’in Halepçe’deki uygulamalarının Güney Kore Parlamentosu tarafından kınanması için diğer arkadaşlarını ikna etmeyi başarmış ve parlamentonun kınama kararını almasını sağlamış.

Onca yılın ardından böyle bir kınama çok özel bir durum olmayabilir ancak Güney Kore gibi merkez hükümetlerle ilişkisine hep dikkat eden bir ülkenin bu yönde bir adım atması anlamlı. Ayrıca Güney Kore, tarihinde ilk kez kendi sınırları dışında insan hakları içerikli bir konu hakkında fikir beyan etmiş oldu.

Kim Se Yeon, “Anayasamız bize vicdanımızla hareket etmemizi emrediyor ve ben de bunu yaptım. Hükümetimiz devamlı Irak, Çin ve diğer ülkelerle ilişkilerini düşünüyor. Bu nedenle de söz konusu kınamanın onaylanması kolay olmadı. Benimle bu konuda konuştular ve tehlikeli olduğunu söylediler ancak ben parlamenter arkadaşlarımı ikna ettim. Bu konu insan haklarını içeriyordu, bu yüzden de benim için her şeyden daha önemliydi” vurgusunda bulundu.

Baskılara teslim olan Güney Kore halkı, bu durum içselleştirmişti. Ancak 1961 yılında meydana gelen darbe sonrası iktidara gelen Chang Doyong, 500 yıllık bir umutsuzluk ve 36 yıllık işgalden sonra Güney Korelilerin ruhunu değiştirdi.

Halk mağlubiyeti kabullenmişti ancak Chang Doyong buna hayır deyip gidişata dur demeyi başaracaklarını söyledi. Chang Doyong ilk adımında köyleri canlandırmaya başladı, daha sonra üretim alanları oluşturdu. En önemlisi de eğitimde büyük bir reforma imza attı.


Güney Kore şimdilerde güçlü ekonomisi ve hızlı kalkınması ile gelişmenin bir örneği. Kürdistan gibi parçalanma, işgal ve yoksulluktan geçen ülke, en son Japonya tarafından 36 yıl işgal edilmiş ancak büyük bir savaşın ardından işgalden kurtulmayı başardı. Bu nedenle olsa gerek, Kim Se Yeon Kürtlerin yaşadıklarını iyi anladığını ve kendilerine de yakın bulduğunu söylüyor.

Se Yeon, Kürtleri ilk olarak 1991 yılında henüz üniversite birinci sınıftayken duyduğunu ve araştırıp kendileriyle olan benzerliklerini gördüğünü anlattı.

Kim Se Yeon, “Sizin tarihiniz bana göre Güney Kore’nin tarihine benziyor. Biz toprağımızı 36 yıl kaybettik bu nedenle sizin durumunuzla karşılaştırmamız da doğru olmuyor ancak bu kadar felaketten sonra bir milletin toparlanmasının ne kadar zor bir şey olduğunu iyi bilirim” diye konuştu.

Güney Koreli parlamenter, başarının gelmesini sağlayan sırrın halkın iktidara desteği olduğunu ancak bundan da önemlisi liderlerin halka güven vermesi olduğunu vurguluyor.

Kim Se Yeon, ülkesinin artık büyük ve güçlü komşuları Çin ve Japonya gibi ülkelerle aynı düzeyde olduğunu belirterek şunları ifade etti:

"Artık güçlüyüz ve kendimizi diğer ülkelerle aynı görüyoruz ancak bunu da ABD’yle yaptığımız ittifaka borçluyuz. Bir ülke kendisini tek başına koruyamaz, özellikle de güçlü ülkelerle askeri ve diplomatik alanlarda illa ki sağlam ittifaklar kurmalıdır."

Kim Se Yeon kendi ülkesinin tecrübesinden yola çıkarak Kürdistan Bölgesi’nin eğitime daha çok yatırım yapması gerektiğini belirterek, Güney Kore’nin de bu adımla kalkınmaya başladığını vurguladı.

Güney Koreli parlamenter son olarak, “Eğitime yatırım yapmak kolay değil, zaman ister. Hemen karşılığını alamazsınız çünkü uzun solukludur ancak zaman içinde büyük bir geri dönüşüm göreceksiniz” dedi. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler