"ABD, Rakka'yı DSG ile alacak; Açıklamak için 16 Nisan'ı bekliyor!"

Donald Trump Yönetimi'nin Rakka'da YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG'yle (Demokratik Suriye Güçleri) hareket etme kararını açıklamak için Türkiye'nin referandumunu beklediği ileri sürüldü. 


Donald Trump yönetiminin Rakka'da YPG'nin başat rol aldığı DSG'yle hareket etme kararını açıklamak için Türkiye'nin referandumunu beklediği ileri sürüldü.  İddiaya göre ABD, 'Erdoğan'ın meseleyi daha fazla Amerikan karşıtlığını kamçılamak ve milliyetçi oyları artırmak için Suriye'de YPG'ye karşı daha fazla saldırgan adımlar atmak için kullanmasından endişeli'.

ABD’nin YPG’den destek alıp almayacağı merakla beklenen Rakka kararını resmen açıklamak için Türkiye’de 16 Nisan’da düzenlenecek anayasa referandumunu beklediği öne sürülürken, iddiaya göre, Washington IŞİD’e karşı YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) birlikte hareket etme kararını, referandum sonucunun etkilenmemesi için açıklamıyor.

İddia, gazeteci Amberin Zaman’ın al Monitor sitesindeki köşesinde yer aldı. Amberin Zaman, "Rakka’ya dair nihai karar muhtemelen, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zaten kullandığı geniş yetkileri resmileştirmeyi amaçlayan referandumun sonrasına ertelendi. Washington, Erdoğan’ın meseleyi daha fazla Amerikan karşıtlığını kamçılamak ve milliyetçi oyları artırmak için Suriye’de YPG’ye karşı daha fazla saldırgan adımlar atmak için kullanmasından endişeli" ifadelerini kullandı.

Amberin Zaman'ın makalesinde yer alan ilgili bölümünün özet tercümesi şu şekilde :

"Trump yönetiminin IŞİD’in sözde başkenti Rakka’nın nasıl ele geçirileceğine dair iç tartışması, Pentagon’un Beyaz Saray’a ayrıntılı bir plan sunmasından yaklaşık iki hafta sonra hâlâ devam ediyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı açıkça, DSG şemsiyesi altında savaşan Suriyeli Kürt grup YPG ve onların Arap müttefikleriyle birlikte hareket etmekten yana. Fakat kritik bir NATO mütetfiki olan Türkiye’ye dair endişeler, Pentagon’a devlet dışı yabancı milisleri silahlandırma izni veren 1209 numaralı özel başkanlık izni çerçevesinde DSG’nin silahlandırılıp eğitilmesini erteliyor.

Trump 1209 numaralı izni, Obama yönetiminin bu yönde tavsiyede bulunmasına rağmen, DSG için hâlâ imzalamış değil. Rakka’ya dair nihai karar muhtemelen, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zaten kullandığı geniş yetkileri resmileştirmeyi amaçlayan referandumun sonrasına ertelendi.

Washington, Erdoğan’ın meseleyi daha fazla Amerikan karşıtlığını kamçılamak ve milliyetçi oyları artırmak için Suriye’de YPG’ye karşı daha fazla saldırgan adımlar atmak için kullanmasından endişeli.

Savunma Bakanı Jim Mattis’in, Türkiye’nin terörist olarak gördüğü bir grupla hareket etmenin uzun vadeli etkileri nedeniyle muhalefet edenler arasında olduğu belirtiliyor. Üst düzey bir yetkili, “Mattis Erdoğan’ın ötesini düşünüyor ve Türkiye’yle ortaklığa, bu kararın ilişkileri uzun vadede nasıl etkileyeceğine odaklanıyor” dedi. Tartışmaya katılan bazı yetkililer de şu an her koldan saldırı altında olan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya erişimi kesilen IŞİD’in şu an acil bir tehdit oluşturmadığını söyleyerek Rakka kararının ertelenmesini savunuyor."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler