Ads[no]

Ads[no]

7 Şubat 2017

Ezidilik ve Zerdüştlük arasındaki 10 fark

Ezidilik inancını Zerdüştlük dinlerini birbirinin devamı olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Ezidi inancı ile Zerdüşt inancı birbirinden farklı dinlerdir, hatta temel dini noktalarda zıttırlar.
Aradaki fark ve zıtlıklardan bazıları şöyle sıralanabilir;


1- Ezidiler ölülerini ilahi, beyitlerle; kız ve gelinlerin zılgıtları eşliğinde toprağa defnederler. Zerdüştiler ise ölülerini yırtıcı kuşlar yesin diye, yüksek dağlara, yükseltilere koyarlar; Bazı Zerdüştiler de ölülerini yakar.
2- Ezidiler bayramlarda veya büyükleri için kurban keser, Zerdüştlükte hayvan kesmek günahtır.
3- Ezidilerdeki kutsal hayvanlar, Zerdüştilerde kötüdür. Örneğin yılan.
4- Ezidilerde oruç tutmak farz olup dini bir vecibedir, Zerdüştilerde aç kalmak iyi değildir, herkes yemeğini zamanında yemeli, her zaman tok kalmalıdır.
5- Ezidiler tütünü sever, onlarda iyidir, Zerdüştiler tütünü kötü olarak görür.
6- Ezidilerin kutsal kitapları "Mishefa Reş", "Cilwe", "Qewl", "Dua-yı Mişurin" iken, Zerdüştilerde "Gata" ve Zend Avesta"dır.
7- Ezidiler yere tükürmez, toprağa büyük saygı tutar, yere çöp bile atmaz, Zerdüştiler toprak için böyle bir saygı yoktur. 
8- Ezidilik inancı insanlığın başından beri var, Zerdüştlük ise Aryen kültür ve dillerin yayılması ile ortaya çıkmıştır. Ortaçağda ortaya çıkmış Şeyh Adi Ezidilik dini ortaya çıkarmamıştır, var olan Ezidi inancından reform yapmıştır.
9- Ezidilerin üzerinde yaşadıkları coğrafya Kürdistan merkezlidir. Zerdüştiler ise Kürdistan, İran, Afganistan, Tacikistan, Hindistan gibi geniş bir alandadır.
10- En önemlisi Zerdüştlükte 2 tanrı varken (İyilik tanrısı, Kötülük Tanrısı), Ezidilik tek tanrılı bir dindir.  (ZERnews)
Ezidilik ve Zerdüştlük arasındaki 10 fark Reviewed by ZEReditor I on 7.2.17 Rating: 5 Ezidilik inancını Zerdüştlük dinlerini birbirinin devamı olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü...

2 yorum:

  1. bu ünemli bir bilgidi mutlaka okumak lazım

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler bilgi için

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.