YSK açıkladı; Gülen Cemaati'nin cezaevinde ve yurtdışında bulunan üyeleri oy kullanabilecek mi?

Nisan'da yapılacak olan referandumda, cezaevlerindeki 210 bin tutuklu ve hükümlüden kimlerin oy kullanacağına yönelik YSK kararı açıklandı. Karara göre, darbe girişimi nedeniyle tutuklananlar da oy kullanabilecek.


Partili Cumhurbakanlığı'nı ön gören anayasa değişikliği referandumunda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan isimler de oy kullanabilecek.

16 Nisan'da yapılacak olan referandumda, cezaevlerindeki 210 bin tutuklu ve hükümlüden kimlerin oy kullanacağına yönelik YSK kararı açıklandı.

Bu kapsamda, kasıtlı suçtan dolayı cezaevlerinde bulunanlar hariç, ceza infaz kurumundaki seçmen niteliğine sahip tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlü olanlar oy kullanabilecek.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, YSK'nın bu kararı cezaevlerinde tutuklu konumunda bulunan yaklaşık 41 bin Gülen Cemaati mensuplarının durumunu gündeme getirdi.

Habere göre, Cemaatçilerin referandumda oy kullanmalarının önünde bir engel bulunmuyor.

Hukukçulara göre, İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranmadıkları sürece Cemaatçilerin yurt dışındaki oy verme noktalarında gözaltına alınmaları diye bir durum da söz konusu olmayacak.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler