Uluslararası Koalisyon Güçleri: Türkiye Rakka Operasyonu'nun parçası değil ancak...

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, Türkiye'nin Rakka Operasyonu'nun parçası olmadığını, ancak ileride olabileceğini söyledi.


ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, ABD'nin El Bab'da hava saldırıları düzenlediğini ve Türkiye ile birlikte çalıştığını belirtti.

Albay Dorrian, yaptığı açıklamada El Bab ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ve Türkiye destekli kuvvetlerin kuzeyden şehre girmesi, koalisyonun havadan vurması ve rejimin güneyden yaklaşması ile düşman El Bab'da çok zor durumda.

Şehre giren Türk kuvvetlerini ve destekledikleri kuvvetleri tehdit eden IŞİD savaşçılarını ve kaynaklarını vurmak üzere El Bab'ın içinde ve yakınlarında birçok hava saldırısı düzenledik."

"Rakka'yı Tamamen Kuşatmış Olacağız"

IŞİD karşıtı koalisyonun Komutanı Korgeneral Sephen Townsend, Rakka ve Musul kentlerini 6 ay içerisinde almayı beklediklerini açıklamıştı.

Konu hakkında sorulan soruları yanıtlayan Dorrian, söz konusu ifadeleri teyit etmemekle birlikte, Rakka ve Musul kentinin batı yakasının örgütten alınması ile ilgili bir tarih vermekten de kaçındı.

Albay Dorrian, Rakka kentinin birkaç hafta içinde tamamen kuşatmış olacağını ve ardından da kente yönelik saldırıda yer alacak kuvvetler konusunda bir karar alma sürecinin başlayacağını söyledi.

"Türkiye Operasyon'un Parçası Değil"

Türkiye'nin Rakka Operasyonu'na dahil olup olmadığına dair bir soruyu yanıtlayan Dorrian, Türkiye'nin Rakka operasyonunun parçası olmadığını söyledi.

Ancak ABD koalisyonu sözcüsü, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Dorrian, Türkiye'nin gelecek günlerde Rakka operasyonunda bir rol üstlenebileceğini ifade etti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler