VİDEO: ABD'nin 'Tanksavar' füzeleri DSG Savaşçıları'nda

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) 3. aşaması devam eden Rakka'ya yönelik Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde ABD yapımı anti tank füzesi FGM-148 Javelin kullandığı belirtildi.


ABD eski Başkanı Barack Obama, Dışişleri ve Savunma bakanlıklarına gönderdiği genelge ile Suriye’de "terörle mücadele eden" gruplara silah yardımı yapılmasına dair tüm kısıtlamaları kaldırmıştı.

ABD Senatosu da muhaliflere taşınabilir hava savunma füzeleri (MANPADS) vermeyi öngören 2017 bütçesini onaylamıştı.

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu’da Obama’nın politikalarına devam edip etmeyeceği belirsizliğini korurken, DSG Sözcüsü Telal Silo, yeni ABD yönetiminin DSG’ye verilen desteği kestiğine dair iddiaları yalanlayarak, Barack Obama döneminde kendilerine yapılmayan bazı yardımların Donald Trump göreve başladıktan sonra kendilerine ulaştığını belirtmişti.

ABD Rakka Operasyonu kapsamında DSG'ye bir parti zırhlı araç daha gönderdiği aktarılmış ve önceki haftalarda da Pentagon’un 200 zırhlı aracı DSG'ye teslim ettiği açıklanmış, Türkiye buna tepki göstermişti.

DSG, MANPADS Füzeleri Kullanıyor

Rakka Operasyonu’nda çekilen görüntülerde, zırhlı tanklar ve helikopterlere karşı en etkili silahlar arasında yer alan ABD menşeli FGM-148 Javelin anti tank füzelerinin DSG savaşçıları tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

İddiaya göre kullanımı zor olan Javelin için ABD Ordusu’ndan subaylar DSG'lilere silah eğitimi verdiği öne sürüldü.

Tanksavar füzeler DSG savaşçılarında;


FGM-148 Javelin 'tank katili' Füzeler

'Tank katili' olarak bilinen FGM-148 Javelin, anti tank füzeleri etkili menzili olan 2.5 km'den reaktif zırh ve düşük hızda seyir eden helikopter gibi hava araçlarına karşı en etkili füze sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

FGM-148 Javelin'in en önemli özelliği hedefe lazerle kilitledikten sonra 150 metre yukarıya çıkıp yüksek irtifadan dalış yaparak tankları en savunmasız noktasından vurması. Javelin, bina tipi hedefleri ise doğrudan giden mermiyle imha ediyor.

Tek füzesi 100 Bin Dolar

Reaktif zırha sahip hedeflere karşı etkili olması için iki adet boşluklu imla tahrip kalıbı ile donatılan FGM-148 Javelin'in ilk patlayıcı grubu zırhı patlatıp yolu açarken, ana dolgusu hedefi imha ediyor.

Kullanımı pahalı silahlardan biri olan FGM-148 Javelin'in fırlatma ünitesinin fiyatı 125 ile 150 bin dolar arasında değişiyor. Javelin'den atılan anti tank füzesinin bir tanesi ise yaklaşık 80-100 bin dolar arasında satılıyor.

FGM 148 Javelin'leri Amerikan Ordusu'nda Özel Kuvvetler kullanıyor. ABD'nin müttefiki olan ülkelerin ordularına sattığı sistem buralarda da özel kuvvetler gibi nitelikli birliklere veriliyor.


Türkiye'ye Satılmasına İzin Çıkmamıştı

Askeri kaynaklara göre, geçmişte TSK de ABD’den Javelin füzesi almak istedi. Ancak ABD bu silahların satışını yapmadı. Türkiye de bunun yerine helikopterden atılabilen Hellfire alınmasına karar verdi. (IMPNews)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler