Ads[no]

Ads[no]

17 Şubat 2017

Türkiye ikna edemedi; ABD, YPG'yi silahlandırmaya devam edecek

Al Monitor'a yazan Amberin Zaman'ın haberine göre, ABD'yi Türkiye'nin Rakka planlarına ikna etmek için Washington'a giden üst düzey bir Türk heyeti eli boş döndü.


İddiaya göre Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlık ederken, heyette üst düzey TSK subayları ve MİT mensupları da bulunuyordu.

Türk heyetinin muhatapları ise ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İlişkileri Müsteşarı Tom Shannon, geçen hafta istifa eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve CENTCOM komutanı Gen. Joseph L. Votel'di.

13 ve 14 Şubat tarihlerinde yapılan görüşmelerde, Türkiye, ABD'yi Rakka operasyonundan YPG'yi dışlamaya ikna edemedi.

Dahası, Türk tarafının Rakka operasyonunun YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye güçleri (DSG) ile yapılmasından vazgeçilmesi ve YPG'nin "terörist" ilân edilmesi talebi, Amerikan heyeti tarafından oldukça soğuk karşılandı.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, General Votel'in Türk heyetine sert ve "asker gibi" bir cevap verdiğini, CENTCOM yetkililerinin de, Türkiye'nin Rakka'yı kendi güçleriyle alma önerisine rağmen ayrıntılı bir planı hala sunmadığını belirtti.

Kaynak, Türk heyetinin en "sempatik" görüşmesinin Beyaz Saray'da yapıldığını söyledi, ancak bu görüşme hakkında ayrıntı vermedi.

Al Monitor'a konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, daha önce Obama yönetiminin Trump yönetimine önerdiği DSG'ye ağır silahlar verme planının "tamamen kenara atılmadığını, ancak inceltildiğini" söyleyerek, yeni Beyaz Saray ekibini Kürtleri silahlandırmaktan vazgeçmediğini ortaya koydu.


ABD'nin Kürtleri silahlandırmaya devam etmesinin olası sonuçları hakkında konuşan bir Türk yetkili, İncirlik Üssü'nün kapatılması ihtimalini, "çok radikal bir hamle olur" diyerek reddetti.

Türkiye'nin ABD'ye olası karşılığının, Suriye'deki YPG bölgelerine olan saldırıların artması olabileceği konuşuluyor.

Birçok Türk yetkilinin, Al Monitor'la olan özel görüşmelerde, ABD'nin PKK'yi "terör örgütü" sayarken YPG'yi böyle kabul etmemesinin "iğrenç bir iki yüzlülük" olduğunu söylediği aktarılıyor. (Al Monitor)
Türkiye ikna edemedi; ABD, YPG'yi silahlandırmaya devam edecek Reviewed by ZEReditor II on 17.2.17 Rating: 5 Al Monitor'a yazan Amberin Zaman'ın haberine göre, ABD'yi Türkiye'nin Rakka planl...

3 yorum:

 1. hiç potosun ewladları boşuna çırpınmasın
  Allahın izniyle bu yıl güney ve batı kürdistanda iki kürd bayrakları dalganacak doğu ve kuzey kürdistan için yinede allah cc yardım ederse inşaallah bunlarda dalgalanacak ve böylece o decal olan kürd düşmanının sonuda
  cehnem olacak

  YanıtlaSil
 2. Serkeftin Kurdlerin olacak
  ALLAH Kurdlere yapilan bu kadar zulmü
  Gormezmi sandi o zulmü yapan zalimler

  YanıtlaSil
 3. münafık müslüman ülkeleri Kürdleri hakkını vermemek için namus şeref herşeyini verdiler, abd tc, iran ve arabların namus ve şereflerine bile kıymet vermedi.. İlla Kürdistan İlla Kürdistan dedi. Allah tc(terör cumhuriyeti) yi ve İran Münafık Devletini kahretsin. amin amin amin domuz sürüleri sizi...farslar ve faşo tırkolar...müslüman kılığına girmiş kafir domuzlar sizi....

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.