Ads[no]

Ads[no]

14 Şubat 2017

TSK destekli ÖSO ile Rejim Güçleri arasında yeşil hat kararı; El Bab'ta tam kontrol 3 ayı bulur!

TSK ile ÖSO’nun birlikte yürüttüğü 'Fırat Kalkanı Harekatı' kapsamında devam eden El Bab operasyonunda kentin tamamının el geçirilmesi sürecinin uzayabileceği ve bu sürenin 3 ayı bulabileceği öne sürüldü.


El Bab’ın IŞİD’den tamamen çıkarılması için üç aylık bir zaman ihtiyaç olabileceği söyleniyor.

TSK ve ÖSO ile Rejim Güçleri arasında bir çatışma çıkmaması için El Bab’ın güneyinden geçen Menbic’ten Halep'e inen M4 karayolunun Kıbrıs’taki 'Yeşil hat'a benzer şekilde fiili bir hat haline dönüştüğü belirtildi

El Bab kentinin IŞİD'den temizlenmesi için yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı operasyonuyla kentin yüzde 40’ının kontrol altına alındığı aktarıldı. Ancak El Bab’ın tamamen kontrol altına alınıp normal hayata dönülmesinin üç ay sürebileceği belirtiliyor.

Hürriyet’in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Rakka’daki IŞİD yönetimi, El Bab’da bulunan 100 kadar üst düzey örgüt yöneticisinin ölene kadar emirlerindeki militanlarla TSK ve ÖSO güçlerine karşı savaşılmasını istediği belirtildi.

'Düzene Girmesi Uzun Zaman Alacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ve Almanya’ya ilettiği Kuzey Suriye planını hayata geçirilmesi için önce El Bab’da tamamen hakimiyetin sağlanmasının şart olduğu bildirildi.

Özellikle El Bab’da planları ele geçirilen tünellerin boşaltılıp, imha edilmesinin uzun süre alacağı söyleniyor. Fırat Nehri’nin suyunu tarım arazilerine taşımak için yaklaşık 15 yıl önce oluşturulan tünellerin bir kısmının imha edilmesiyle hareket kabiliyeti azalan  IŞİD'in, büyük zarar gördüğü kaydedildi.

Tam Kontrol İçin 3 Aya İhtiyaç Var

El Bab’ın yaklaşık yüzde 40’ında kontrolün sağlandığı, tam kontrolün sağlanması için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Ancak El Bab’ta tam hakimiyet sağlandıktan sonra buraya güvenilir nüfus yerleştirilip, 2 bin 500 civarında ÖSO güçleri daimi bırakıldıktan sonra Menbic ve Rakka planlarının devreye sokulabileceği belirtildi.

El Bab’da ÖSO kalmadığı takdirde, buranın yeniden IŞİD’in eline geçme ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

'Fiili Bir Güvenli Hat'

TSK ve ÖSO ile Rejim güçleri arasında bir çatışma çıkmaması için El Bab’ın güneyinden geçen Menbic’ten Halep’e inen M4 karayolunun Kıbrıs'taki 'Yeşil Hat'a benzer şekilde fiili bir hat haline dönüştüğü belirtildi.

Bu hat bazı yerlerde 500 metre bazı yerlerde 1 kilometre derinliğinde. Bu hat boyunca çatışma çıkmaması için Rejim Güçleri ile ÖSO arasında kimi zaman görüşmeler de yapıldığı öğrenildi.
TSK destekli ÖSO ile Rejim Güçleri arasında yeşil hat kararı; El Bab'ta tam kontrol 3 ayı bulur! Reviewed by ZEReditor II on 14.2.17 Rating: 5 TSK ile ÖSO’nun birlikte yürüttüğü 'Fırat Kalkanı Harekatı' kapsamında devam eden El Bab ...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.