Trump, Twitter'dan İran'ı 'gün ağarmadan' uyardı!

Balistik füze denemesi yapan İran'ı hedef alan ABD Başkanı Donald Trump, ABD'de henüz gün ağarmadan Twitter'dan peş peşe yaptığı paylaşımlar gündem oldu.


ABD'de gün ağarmadan peş peşe attığı tweet'lerle dikkatleri üzerine çeken  ABD Başkanı Trump, "İran, balistik füze fırlatma konusunda resmi olarak uyarılmıştı... İran, ABD gelip 150 milyar dolarlık anlaşmayla can simidini atana kadar son demlerini yaşıyordu, çökmeye hazırdı" dedi.

Başkanlık koltuğunda henüz iki haftasını yaşayan Donald Trump, seçim kampanyası boyunca Barack Obama yönetiminin İran'la yaptığı anlaşmayı sert sözlerle eleştirmişti.

Washington, Tahran'ı Resmen Uyardı

Washington, İran'ı resmen uyardığını yerel saatle dün gece duyurmuştu. Tahran'ın Ortadoğu'da dengeleri bozduğunu söyleyen Başkan Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, "İran, bu anlaşma için ABD'ye müteşekkir olması gerekirken, daha da yüreklenmiş görünüyor" demişti.

ABD'den henüz İran'a nasıl bir tepki verileceğiyle ilgili bir açıklama yapılmış değil.

İran'dan "Deneme başarılı" Açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı, daha önce füze testinin başarısız olduğunu duyurmuştu. Ancak İran'dan bugün füze denemesinin başarılı olduğu yönünde bir açıklama geldi.

Füzenin fırlatıldığını kabul eden İran, daha önce yaptığı açıklamada ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının ihlal edilmediğini vurgulamıştı.

BMGK'nın 5 üyesi ve Almanya'nın İran'la imzaladığı anlaşma, Tahran'ın 8 yıl boyunca balistik füze geliştirmesini engelliyor. ABD medyasına göre, 965 kilometre mesafe alan füzenin atmosfere dönmeden infilak ettiğini bildirmişti.