Ads[no]

Ads[no]

16 Şubat 2017

"Trump, Suriye'de 4 'Güvenli Bölge' oluşturacak" iddiası; 2'si DSG'nin denetiminde!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de ‘güvenli bölgeler’ oluşturma planına ilişkin tartışmalar sürerken, Türkiye ile ABD’nin 'güvenlik bölgeler' konusunda farklı düşündükleri biliniyor. Bas News'te yer alan bir habere göre ABD Suriye'de 4 'güvenli bölge' oluşturacak.


BasNews'in Demokratik Suriye Güçleri'nden (DSG) bir kaynağa dayandırdığı habere göre, ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye’nin kurmak istedikleri 'güvenli bölge' planları birbirinden farklı.

BasNews’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen DSG'li bir kaynağa göre ABD’li yetkililer, Türkiye’nin Halep’in kuzeyinde kurulmasını istediği 'güvenli bölge'ye sıcak bakmıyor.

DSG’li kaynağın verdiği bilgilere göre; ABD yönetimi Suriye’de kendi denetiminde 4 'güvenli bölge' oluşturacak.

ABD’nin oluşturacağı 'güvenli bölgeler' şöyle:

Birinci Bölge: Fırat’ın doğusu. (Kobane, Heseke, Kamişlo merkez ve çevre köyleri ile Rakka kenti) Rakka dışındaki diğer bölgeler DSG’nin kontrolünde.

İkinci Bölge: Efrin bölgesi. (Halep’in kuzeyi) YPG denetiminde.

Üçüncü Bölge: Fırat’ın batısı. (Cerablus ve Azez arasındaki bölge)  TSK ve ÖSO güçleri denetiminde.

Dördüncü Bölge: Suriye’nin güneyindeki Deraa kenti. (Bölge Ürdün-İsrail sınırında) Bir kısmı Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) denetiminde.


Geçtiğimiz ay, ABD Başkanı Donald Trump Suriye’de 'güvenli bölge' oluşturma projesine sıcak baktığını açıklamıştı.

Güvenli bölgelerin oluşturulması, Suriye'nin federatif bir yapıya dönüşmesinin ilk adımı olarak yorumlanıyor.
"Trump, Suriye'de 4 'Güvenli Bölge' oluşturacak" iddiası; 2'si DSG'nin denetiminde! Reviewed by ZEReditor II on 16.2.17 Rating: 5 ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de ‘güvenli bölgeler’ oluşturma planına ilişkin tartışmalar sü...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.