Trump'ın "Bağımsız Kürdistan’ı göreceğiz" diyen danışmanı istifa etti!

ABD Başkanı Donald Trump göreve başlamadan önce Rusya ile temas kurduğu iddia edilen Michael Flynn, görevinden istifa etti.


Michael Flynn'ın daha kabine işbaşı yapmadan Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile 29 Aralık 2016'da yaptığı telefon görüşmesi Başkan Trump'ın kabinesinde huzursuzluğa sebep olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, hafta sonunu geçirmek üzere cuma günü başkent Washington'dan Florida'ya giderken uçakta basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını, "Haberleri görmedim. Bakacağım" diye yanıtlamıştı.

NBC'ye konuşan Trump'ın üst düzey politika danışmanı Stephen Miller ise, "Trump'ın Flynn'a güveninin sürüp sürmediği" sorusuna "Bunu Başkana sormalısınız" diye cevap vermişti.

New York Times, Flynn'ın Kislyak ile yaptığı görüşmenin içeriğinin soruşturmaya tabi tutulabileceğini bildirmişti. Bu görüşmenin Barack Obama yönetiminin Rusya'ya yeni yaptırımlar kabul ettiği güne denk gelmesi "iki yetkilinin yaptırımları konuştuğu iddialarını" gündeme getirmişti.

Washington Post gazetesi geçen cuma Flynn'ın o görüşmede yaptırımları da ele aldığını yazmıştı.

58 yaşındaki emekli Korgeneral Michael Flynn, "Peşmerge en kahramanca mücadeleyi veren güç. Peşmerge ile birlikte yürüttüğüm çalışmalar, bana Peşmerge'nin, çok yetenekli bir yönetime ve önemli bir örgütlenme yapısına sahip olduğunu gösterdi. IŞİD’in tamamen yok edilmesi için ABD’nin daha fazla yardımına ihtiyaçları var" demişti.

Flynn ayrıca "Bana göre Kürtler, bu güne kadar rastladığım en kahraman topluluklardandır. Kurulacak bağımsız Kürdistan devletine ABD ve koalisyon ülkelerinin destek vermesinin önemli olduğunu" açıklamasında bulunmuştu.

Mike Flynn, "Bana göre yeni bir Orta Doğu şekillenecek ve Irak ile Suriye bütünlüğünü koruyamayıp dağılacak. Orta Doğu’da üç veya dört yeni devletin doğacağı kanaatindeyim ve gelecekte bir bağımsız Kürdistan’ı göreceğimizi söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulunmuştu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler