Ads[no]

Ads[no]

16 Şubat 2017

Trump: Harika bir barış anlaşması için çalışacağım

ABD Başkanı Trump, İsrail ve Filistin arasındaki soruna ilişkin 'gerçekten harika bir barış anlaşması' için çok çalışacağını söyledi.


ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yla görüşmesinden sonraki ortak basın toplantısında, 'iki tarafın da ödün vermesi gerektiği'ni ifade ettiği konuşmasında önemli konulara değindi.

Trump, Netanyahu'dan yasadışı Yahudi yerleşimleri inşaatlarını "bir süre beklemede tutmasını" da istedi.

ABD Başkanı Trump, barış anlaşmasına varmanın en nihayetinde tarafların kendine bağlı olduğunu da vurguladı.

Basın toplantısında, ABD'nin Ortadoğu sorunu konusunda uzun süredir izlediği iki devletli çözüme bağlılığına ilişkin soruya "İki devlet ya da bir devlet. Ben her iki tarafın istediği çözümü istiyorum. Her iki taraf ne isterse ben kabul edebilirim. Her ikisiyle de yaşayabilirim. Bir süre iki devletli çözümün daha kolay bir seçenek olduğunu düşündüm. Açıkçası, Netanyahu ve İsrail ve Filistinliler memnunsa, ben de memnun olurum" cevabını verdi.

ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e Taşınması Vaadi

Trump, barış görüşmelerine büyük etkisi olabileceğini savunduğu Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşıma vaadi sorulduğunda ise "Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasını görmek isterim. Bu konuya güçlü bir şekilde, dikkatle, büyük bir dikkatle bakıyoruz ve gerçekleşeceğini göreceğiz" dedi.

Netanyahu ise, iki devletli çözüm konusunda "etikete değil içeriğe" odaklanmak istediğini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu "Barışın iki ön koşulu var. Birincisi Filistinliler Yahudi devletini tanımalı. İkincisi, herhangi bir barış anlaşmasında İsrail Şeria Nehri'nin batısında kalan bölgenin tümünde ağır basacak şekilde güvenlik denetimini elinde tutmalı" dedi.

Netanyahu ayrıca, Trump'ın Beyaz Saray'da olmasıyla birlikte "yükselen radikal İslam dalgasını" geriye çevirmenin mümkün olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Trump, hiç bir diplomatik deneyimi olmamasına karşın damadı Jared Kushner'i Ortadoğu barış çabalarına öncülük etme görevine atamıştı. Yahudi olan Jared Kushner'in, New Jersey eyaletindeki emlak zengini babası Netanyahu'nun başlıca bağışçılarından biriydi.
Trump: Harika bir barış anlaşması için çalışacağım Reviewed by ZEReditor II on 16.2.17 Rating: 5 ABD Başkanı Trump, İsrail ve Filistin arasındaki soruna ilişkin 'gerçekten harika bir barış anlaşması' için çok çalışacağını söyl...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.