Trump: Harika bir barış anlaşması için çalışacağım

ABD Başkanı Trump, İsrail ve Filistin arasındaki soruna ilişkin 'gerçekten harika bir barış anlaşması' için çok çalışacağını söyledi.


ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yla görüşmesinden sonraki ortak basın toplantısında, 'iki tarafın da ödün vermesi gerektiği'ni ifade ettiği konuşmasında önemli konulara değindi.

Trump, Netanyahu'dan yasadışı Yahudi yerleşimleri inşaatlarını "bir süre beklemede tutmasını" da istedi.

ABD Başkanı Trump, barış anlaşmasına varmanın en nihayetinde tarafların kendine bağlı olduğunu da vurguladı.

Basın toplantısında, ABD'nin Ortadoğu sorunu konusunda uzun süredir izlediği iki devletli çözüme bağlılığına ilişkin soruya "İki devlet ya da bir devlet. Ben her iki tarafın istediği çözümü istiyorum. Her iki taraf ne isterse ben kabul edebilirim. Her ikisiyle de yaşayabilirim. Bir süre iki devletli çözümün daha kolay bir seçenek olduğunu düşündüm. Açıkçası, Netanyahu ve İsrail ve Filistinliler memnunsa, ben de memnun olurum" cevabını verdi.

ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e Taşınması Vaadi

Trump, barış görüşmelerine büyük etkisi olabileceğini savunduğu Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşıma vaadi sorulduğunda ise "Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasını görmek isterim. Bu konuya güçlü bir şekilde, dikkatle, büyük bir dikkatle bakıyoruz ve gerçekleşeceğini göreceğiz" dedi.

Netanyahu ise, iki devletli çözüm konusunda "etikete değil içeriğe" odaklanmak istediğini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu "Barışın iki ön koşulu var. Birincisi Filistinliler Yahudi devletini tanımalı. İkincisi, herhangi bir barış anlaşmasında İsrail Şeria Nehri'nin batısında kalan bölgenin tümünde ağır basacak şekilde güvenlik denetimini elinde tutmalı" dedi.

Netanyahu ayrıca, Trump'ın Beyaz Saray'da olmasıyla birlikte "yükselen radikal İslam dalgasını" geriye çevirmenin mümkün olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Trump, hiç bir diplomatik deneyimi olmamasına karşın damadı Jared Kushner'i Ortadoğu barış çabalarına öncülük etme görevine atamıştı. Yahudi olan Jared Kushner'in, New Jersey eyaletindeki emlak zengini babası Netanyahu'nun başlıca bağışçılarından biriydi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler