TEV-DEM: Rojava Peşmergeleri Batı Kurdistan'a geçerse onlarla savaşırız

Rojava Peşmergesi Savas Sebebi
Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, "PKK Kuzey Suriye Federasyonu'na geçerse savaşırız; bu savaş sonucunda onlarca peşmerge şehit düşebilir" dedi.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi üyesi Aldar Xelil, geçtiğimiz hafta içinde Kurdistan Bölgesini ziyaret ederek bazı görüşmeler gerçekleştirdi.

Ziyareti ile ilgili PYD yayın organı ANHA'ya konuşan Aldar Xelil, Kurdistan Bölgesi ziyaretinde gerçekleştirdikleri görüşmelerde Rojava Peşmergelerinin geçişi konusunu kabul etmediklerini dile getirdiklerini belirtti. Rojava Peşmergelerinin Batı Kurdistan’a geçmelerini savaş gerekçesi sayacaklarını ve savaşın başlayacağı vurgusunda bulundu.

Kendilerinin kardeş kavgasını istemediklerini ancak Rojava Peşmergelerinin Batı Kurdistan’a geçmesi halinde savaşın kaçınılmaz olacağını PDK yetkilileriyle görüşmelerinde dile getirdiklerini söyleyen Aldar Xelil, Peşmergelerin Rojava’ya geçişlerine asla rıza göstermeyecekleri vurgusunda bulundu.

KCK'nin isteği üzerine "Kuzey Suriye" adı konulan Batı Kürdistan'da çok sayıda Arap, Süryani ve Türkmen silahlı gücü barınmaktadır.

Rojava Peşmergeleri ise orada yeni bir Kürdistan Federasyonu'nun kurulması için ABD ve Avrupa'nın desteği ile bölgeye geçmek istiyor.